Anasayfa Video Samsung Gear IconX 2018 Bluetooth Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Samsung Gear IconX 2018 Bluetooth Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Samsung Gear IconX Bluetooth kablosuz kulaklıkların 2018 sürümünü sizler için inceliyoruz.

Samsung Gear IconX eski versiyonuyla piyasada uzunca bir süredir bulunan bir ürün. Önceki versiyonun incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Gear IconX sporla iç içe olanlara kolaylıklar sunuyor. Ancak sırf sporcular için değil, genel kullanıcı kitlesine yönelik tasarlanmış kablosuz, dokunmatik ve portatif bir kablosuz Bluetooth kulaklık.

Kulaklık aynı zamanda dahili hafızası da olan kendi başına bir müzik çalar. Sunduğu egzersiz takibi özellikleri Samsung’un S Health yazılımı ile daha da ileri taşınabiliyor. Üstelik bu özelliklerin kullanılması için mutlaka bir telefona bağlı olması gerekmiyor.

Üzerindeki dokunmatik kontroller sayesinde kullanıcı kulaklığın yüzeyine 1 kez dokunarak oynatılan parçayı durdurup devam ettirme, iki kere dokunarak sonraki parçaya geçme, üç kere dokunarak önceki parçayı çalma gibi pek çok pratik kontrollere sahip.

Gear IconX’in diğer özelliklerine ve 2018 sürümünün getirdiği yeniliklere değinmeden önce, Bluetooth ve kablolu kulaklıkların birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajlara değinelim. Bluetooth kulaklıklar son zamanlarda iyice yaygınlaştı çünkü kablo karmaşasını ortadan kaldırıyorlar.

Şahsen kablolu kulak içi kulaklıklara mesafeli olmamın en önemli sebebi, edindiğim tecrübeler sonucu çok kısa ömürlü olduklarını düşünmem. Sahip olduğum kablolu kulak içi kulaklıklar ya 3.5mm jakın kabloyla bağlantı noktasından, ya da kulaklığın kabloyla bağlantı noktasından bozuldu.

Ne kadar pahalı olursa olsuni kullandığım her kablolu kulaklıkta bu başıma geldi. Durum böyle olunca, insan kablolu kulaklığa yatırım yapmaktan kaçınıyor. Ya da kablosu değiştirilebilir kulak üstü kulaklıklar almak daha mantıklı geliyor.

Bluetooth kulaklıklar bunun gibi fiziksel hasarlara karşı daha dayanıklı, ancak bazı şeylerden feragat ederek bu rahatlığa kavuşuyorsunuz. Bunlardan ilki ses kalitesi. Bugün piyasadaki çok az kulaklık aptX HD gibi Qualcomm’un geliştirdiği Bluetooth üzerinden yüksek çözünürlüklü ses aktarım standardını destekliyor. Piyasadaki Bluetooth kulaklıkların çoğunluğu oldukça kayıplı ses aktarımı yapan standartları kullanıyor. Eğer hassas bir kulağınız varsa, dinlediğiniz müzikteki bazı detayların kaybolmasından ve parazitlerden bunu anlayabiliyorsunuz.

 

Çoğu Bluetooth kulaklıkta rastladığım bir diğer olumsuz yön de çekim mesafesinin kısalığı. Telefonu arka cebinize koyduğunuzda, vücudunuz Bluetooth radyo sinyallerinin kulaklığa erişmesini bir miktar engelliyor. Eğer kulaklığın çekim performansı zayıfsa bu kadar kısa mesafede bile takılmalar yaşayabiliyorsunuz.

Buna ek olarak kablosuz sinyal trafiğinin yoğun olduğu noktalarda sesin takılması ve bozulması sorunu da var. Örneğin toplu taşıma gibi herkesin elinde cep telefonu olan mekanlarda çok sık karşılaşılan bir durum.

Son olarak pil ömrü de sıkıntılı olabilir. Kafa üzeri kulaklıklarda lityum iyon pilleri sıkıştırmak için yeterli kadar alan mevcut. Bu türden Bluetooth kulaklıklarda 10 saat üzeri pil ömrü dahi görebiliyoruz. Ancak kulakiçi kulaklıklarda durum değişiyor. Bu ölçülerde sağlıklı bir pil ömrü sunabilmek ciddi mühendislik gerektiriyor. Piyasada 2-3 saatten 6-7 saate kadar pil ömrü olan kulak içi kablosuz kulaklık mevcut.

Peki IconX 2018 revizyonunda durum nasıl?

Elimizdeki yeni revizyon çeşitli iyileştirmelerle geliyor. Bunlardan ilki pil ömründe göze çarpıyor. Önceki nesilde 2 ila 2 buçuk saat arası olan pil ömrü, yeni nesilde Bluetooth üzerinden 6, kulaklığın kendi hafızasından oynatma durumunda ise 7 saate kadar çıkarılmış. Üstelik kulaklığın ölçülerinde çok büyük değişikliğe gidilmemiş.

Bu unsur çok hoşumuza gitti, çünkü önceki neslin en büyük eksiği kısa pil ömrüydü. 6 saatlik pil ömrüne ek olarak hızlı şarj özelliği de yeni gelen teknolojiler arasında. Kulaklığın şarjı tükendiğinde, şarj özellikli taşıma kutusunda 10 dakika şarj ile 1 saat müzik dinlemek mümkün oluyor.

Yine önceki nesilde olduğu gibi, Samsung kullanım rahatlığını gözeterek farklı kulak tipleri için farklı silikon uçlar ve çerçeveleri kutuya dahil etmiş. Kutudan küçük, orta ve büyük boy çerçeve ve uç çıkıyor.

Bu parçaları değiştirerek kulaklığı kulak yapınıza en uygun şekile sokabiliyorsunuz. Ancak yine de kulaklık takıp tamamen unutabileceğiniz kadar rahat değil. Birkaç saat devamlı kullandıktan sonra çıkarıp kulaklarınızı dinlendirmek isteyebilirsiniz.

İlk versiyonla arasındaki bir başka önemli fark ise kablosuz çekim performansının artırılması olmuş. Maalesef Bluetooth 5.0 standardı kullanılmamış, önceki nesilde olduğu gibi Bluetooth 4.2 kullanılıyor. Ancak yine de çekim gücünde ciddi iyileştirme yapılmış. Örneğin artık telefonu başka odada bırakıp evin içinde gezmeme rağmen, müziğin kesintisiz devam ettiğini fark ettim. Kablosuz sinyal trafiğinin çok yoğun olduğu alanlarda ise kimi zaman takılmalar görülebiliyor.

Kulaklığın sürücüleri ve ses karakteristiği ise oldukça tatmin edici. Dolgun ve etkili bir bass, güçlü orta seviye frekanslar ve fena sayılmayacak kalitede tizleri var. İyi ve kayıpsız ses kalitesi almak için, kulaklığın 4 GB dahili hafızasına müziklerinizi kopyalayarak dinlemeyi de tercih edebilirsiniz.

Zira Bluetooth üzerinden ses aktarımı hala kayıplı. Çünkü apx HD gibi, Bluetooth üzerinden 24 bit/48 Khz yüksek çözünürlüklü ses aktarım standartlarını desteklemiyor. Bunu en çok hissettiğiniz yer üst frekansların, yani tizlerin yoğun olduğu parçalar. Kulaklık Bluetooth ile bağlıyken tizlerde yer yer parazit gibi bozulmalar olabiliyor. Bu her zaman duyduğunuz bir şey değil, ancak tizlerin çok olduğu parçalarda özellikle fark ediliyor.

Her iki kulaklıkta da mikrofon bulunuyor ve bunların ses alma kalitesi nispeten gürültüsüz ortamlarda oldukça iyi. Ancak yol kenarı gibi gürültülü konumlarda ağzınıza uzak kaldığı için, ortam sesini fazla alarak telefon görüşmelerini etkileyebiliyor.

Muhafaza ve şarj kutusunun ölçülerinde ve bağlantısında da değişikliklere gidildiğini görmekteyiz. Daha ince uzun bir yapıdan, daha tombul ve kısa bir tasarıma geçilmiş. Her ikisi de cepte rahatsız etmeden taşınabilir ölçülerde. İlk sürümdeki micro-USB yerine, artık daha fazla tercih edilen ters çevrilebilir USB-C bağlantı türüne geçilmesi de yine güzel bir değişiklik olmuş.

Ayrıca yeni sürümde taşıma kutusu daha hızlı şarj oluyor ve kulaklıkları da daha hızlı şarj ediyor. Bu da yine gayet olumlu bir gelişme.

Son olarak biraz da kulaklığın egzersiz takibi ve yazılım desteği özelliklerine değinelim. Gear IconX’e Windows ya da Apple bilgisayarınızı kullanarak müzik aktarabiliyorsunuz. Bunun için Mac ve PC uyumlu Samsung Gear IconX Manager isimli yazılımı kurmanız gerekiyor. Bu yazılım aynı zamanda kulaklığın firmware sürümünü kontrol edip, en güncel sürümü yüklemenizi de sağlıyor.

2018 sürümünde ek olarak sunulan bir başka özellik de cep telefonundan Bluetooth aracılığı ile müzik dosyalarınızı kulaklığın hafızasına aktarabilmek. Yine bunun için Playstore’dan Galaxy Wearable yazılımını ve ardından da bu yazılım için bir eklenti olan Gear IconX 2018 yazılımını kurmanız gerekiyor. İki kurulumun ardından Galaxy Wearable yazılımı Icon X 2018 kulaklıklarınızı algılayıp, müzik aktarımı, ekolayzır ayarları, pil durumu ve ortam sesi açma gibi özelliklere ulaşabilmenizi sağlıyor.

Ortam sesi özelliğinin koşu ve bisiklet gibi dış sporlar esnasında güvenlik açısından oldukça faydalı olduğunu belirtmemiz gerek. IconX mikrofonlardan alınan sesi, sizin belirlediğiniz seviyede kulaklıklara veriyor. Bu sayede çevrenizden tamamen izole olmadan spor yapabiliyorsunuz.

Yürüme ve koşuyu fark edebilen kulaklık, spor faaliyetinize başladığınızda geçen zamanı, mesafeyi ve yaktığınız kaloriyi telefondan bağımsız olarak takip edebiliyor. Sonrasında kulaklığı telefona Bluetooth ile bağlayıp, Samsung S Health uygulamasıyla eşleştirerek aşamaları kaydedebiliyorsunuz.

Sonuç

Samsung Gear IconX 2018 kulaklıkların görebildiğimiz iki eksisi var. Nispeten yüksek fiyatı ve Bluetooth üzerinden ses aktarımında oluşabilen tiz frekans bozulmaları. Ancak bu eksiklere rağmen, piyasadaki benzer form faktördeki diğer ürünlerin Samsung’u pil ömrü, şarj süresi ve kullanım kolaylığı bakımından yakalayabildiği de söylenemez.