DDR5 RAM Bellekler 2020 Yılında Raflarda Olacak

In Haber by Ruşen Göbel3 Comments

Micron, DDR5 bellek teknolojisinin geliştirilme sürecindeki son durumu bildirdi.

DDR4 bellek tipi günümüzde büyük oranda yaygınlaşmış durumda. 5 GHz’e ulaşan frekanslarıyla yüksek performans sergileyen bu bellekler, gelecekte yerini DDR5’e bırakacak. Micron ve Cadence de geliştirilmekte olan yeni standart hakkında çeşitli bilgiler paylaştı.

DDR5 standardındaki en ilginç değişiklik güç regülatörleri tarafında. Yeni üst seviye belleklerde güç regülatörleri anakart yerine doğrudan RAM üstüne yerleştirilebilecek. Ayrıca DRAM yongalarındaki yoğunluğun da 16 Gb’ye ulaştırılması bekleniyor. DDR4’lerde halen 16 Gb DRAM kullanılabiliyor. Fakat 16 Gb bellekler yüksek frekanslarda çalışamıyor.

İşlemci üreticilerinin de DDR kanallarını 12’den 16’ya çıkarması bekleniyor. Bu da güncel yoğunluklarla kapasitenin 128 GB’ye ulaşması anlamına geliyor. DDR5’e geçişle birlikte ihtiyaç duyulan gerilim de 0,1 volt düşerek 1,1 volt olacak. Bu yeni belleklerin bant genişliği ise 4.800 MT/s olarak belirlenmiş. Gelecekte 6.400 MT/s’lik belleklerin de ortaya çıkması bekleniyor.

Cadence, DDR4 3200 ile DDR5 3200 arasında 1,36 kat bant genişliği farkı olacağını söylüyor. Bellek frekanslarının da artacağı hesaba katıldığında, performans artışının 1,87 kat seviyesine ulaşacağı hesaplanıyor.

DDR5 bellekler 2019 yılından itibaren sunucular ve veri merkezlerinde kullanıma girecek. Masaüstü ve dizüstü kullanıcılarının ise bu bellekleri kullanan bilgisayarlar için 2020’ye kadar beklemeleri gerekecek.