Oculus’un Kurucusu, Facebook’tan Ayrıldı

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Oculus’un kurucusu Brendan Iribe, Facebook’tan ayrıldığını duyurdu.

2012’de bir Kickstarter projesi olarak başlayan Oculus, sanal gerçeklik gözlüklerinin yıllar sonra yeniden gündeme gelmesine sebep olmuştu. Teknoloji meraklılarının ve oyuncuların yoğun ilgisi sayesinde Oculus şirketi Facebook tarafından 2,3 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı.

Oculus’un ilk kurucularından olan ve şirkette CEO görevini üstlenen Brendan Iribe, anlaşmazlık sonucunda Facebook’a veda etti. İddiaya göre Iribe’ın ayrılmasındaki başlıca sebep, Facebook’un Oculus Rift 2 projesini iptal etmiş olması.

Brendan Iribe’ın ise PC bağlantılı sanal gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışmak istediği söyleniyor. Iribe, ayrılık mesajında sanal gerçekliğin ve artırılmış gerçekliğin her bir parçasının geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle teknolojinin kendisinde ve donanımda eksiklerin bulunduğunu dile getirdi.

Facebook, Oculus’u satın aldıktan sonra PC’ye ihtiyaç duymayan, hepsi bir arada VR gözlük çözümlerine yöneldi. Mayıs ayında Oculus Go piyasaya sürülürken, gelecek bahar aylarında da Oculus Quest çıkarılacak.