Snapdragon 8150 İşlemcisi 3 Farklı Çekirdekle Gelebilir

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Qualcomm’un önümüzdeki ay tanıtması beklenen işlemcinin 3 farklı seviyede çekirdek içereceği söyleniyor.

7 nanometre işlemcilere sahip telefonlar yavaş yavaş piyasaya çıkıyor. Huawei Kirin 980 işlemcisini Mate 20 serisinde kullanırken, Apple da A12 Bionic işlemcisine iPhone XS / XR serisinde yer veriyor. Performansı ciddi oranda artıran bu işlemcilerin ardından, gözler Qualcomm’un beklenen 7 nanometre işlemcisine döndü.

İsminin Snapdragon 8150 olacağı düşünülen 7 nanometrelik ilk Qualcomm işlemcinin önümüzdeki ay resmi tanıtımının yapılması bekleniyor. Ortaya atılan bir iddiaya göre bu işlemci, Kirin 980’de olduğu gibi 3 farklı seviyede çekirdek içerecek. Kirin 980’deki çekirdekler şu şekildeydi:

  • 2 tane Cortex-A76 (2,6 GHz)
  • 2 tane Cortex-A76 (1,92 GHz)
  • 4 tane Cortex-A55 (1,8 GHz)

Snapdragon 8150’deki en yüksek frekansta çalışan, en güçlü çekirdeklerin “Gold+” olarak adlandırılacağı söyleniyor. Bu çekirdekler, oyunlar gibi yüksek performans gerektiren uygulamalarda çalışacak.

Orta seviye çekirdekler “Gold”, video akışı ve video oynatma gibi basit işleri yapacak olan çekirdekler ise “Silver” olarak adlandırılacak. Bakalım Qualcomm, Apple ve Huawei’nin 7 nanometre işlemcileri karşısında nasıl bir performans sergileyecek.