Apple, 5G Teknolojisine 2020 Yılında Geçecek

In Haber, Mobil by Ruşen GöbelLeave a Comment

Apple’ın 5G teknolojisini yeni iPhone modellerine uygulaması biraz geç olacak.

Kimliği gizli bir kaynağın sağladığı bilgiye göre Apple, ilk 5G telefonunu 2020’de hazır edecek. 2020’de piyasaya sürülecek olan iPhone’da Intel’in 8161 5G modeminin yer alacağı söyleniyor. Bu modem 1 Gbps – 5 Gbps hızlarına erişebilecek.

Apple’ın Qualcomm ile yaşadığı yasal sıkıntılar, 5G yarışında şirkete sıkıntı yaşatabilir. Söylenene göre Intel, 5G modemindeki ısınma ve güç problemlerini gidermeye çalışıyor.

10 nanometre teknolojisiyle üretilmeye çalışılan modemlerin verimliliğinin artırılması amaçlanıyor. Intel 8161 modemin 2020’den önce hazır olacağı tahmin ediliyor. Bu da Apple’ın 5G yarışında geç kalacağı anlamına geliyor.

Qualcomm’un X50 5G modemi ise şimdiden hazır. X50 biraz fazla ısınmasına rağmen, Qualcomm bunu bir şekilde kullanılabilir hale getirmeyi başardı. Xiaomi’nin Mi Mix 3 modeli 5G ile gelecek.

Samsung Galaxy S10’un da en az bir modelinin 5G destekli olacağı tahmin ediliyor. Huawei ise 1 yıl içinde kendi 5G modemini kullanan bir akıllı telefonla karşımıza çıkacağının sözünü verdi.

Apple’ın 5G modemde B planı olarak MediaTek ile de görüştüğü söyleniyor. Ancak MediaTek’in Apple’a hızlı bir çözüm sunup sunamayacağı da şimdilik pek belli değil.