Anasayfa Haber Oumuamua Gök Cismini Uzaylılar Göndermiş Olabilir

Oumuamua Gök Cismini Uzaylılar Göndermiş Olabilir

Araştırmalar, geçtiğimiz yıl Güneş Sisteminden geçen göktaşının doğal olmayabileceğine işaret ediyor.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Güneş Sistemi’ne giren ve yıldızlar arası ilk ziyaretçimiz olarak tanımlanan Oumuamua gök taşıyla ilgili ortaya ilginç iddialar atılıyor. Bu iddialar, Harvard – Smithsonian Enstitüsü Astrofizik Merkezi’nden geliyor.

Yapılan araştırmalar, Oumuamua’nın olağan dışı bazı özelliklere sahip olduğuna işaret ediyor. Özellikle matkap ucu gibi dönerek hareket etmesi, hızlanması ve en/boy oranı, gök bilimiyle ilgilenen bilim insanlarının kafasını karıştırmış durumda.

Oumuamua, bu yılın başlarında Güneş Sistemi içinde biraz hız kazanmıştı. Bu hızlanmanın sistemdeki gezegenlerin çekim kuvvetiyle alakalı olmadığı anlaşılmıştı. Bilim insanları cismin Güneş’ten gelen radyasyon sayesinde hızlanmış olabileceğini de düşündü.

Fakat araştırmacılar, bunun gerçekleşmiş olabilmesi için çok geniş bir yüzeyinin ve çok düşük bir kütlesinin olması gerektiğini hesaplıyor. Yani böyle bir hızlanma için cismin kağıt gibi bir yapıda olması gerekiyor.

Araştırmacılar Oumuamua’nın bir ihtimalle yapay bir cisim olabileceğini söylerken, yine de çok yüksek ihtimalle doğal olduğunu dile getiriyorlar. Fakat hızla Güneş Sistemi’nden uzaklaşmakta olan cismi incelemek artık çok zor.