Android’in PC Sürümü Geliştiriliyor

In Haber, Mobil by Ruşen Göbel3 Comments

PrimeOS, mobil işletim sistemini masaüstüne uyarlıyor.

Android işletim sistemi, günümüzde akıllı telefonlar, televizyonlar ve daha bir çok elektronik cihazda kullanılıyor. Fakat dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda Android’i verimli bir şekilde kullanmak mümkün değil.

Android-x86 projesi, USB üzerinden Android’i x86 veya x64 işlemcili bilgisayarlara yüklemeye olanak sağlıyor. Fakat bu proje, orijinal Android sürümlerinde çok fazla değişiklik yapmıyor. Küçük, dokunmatik ekranlı cihazlar için geliştirilen işletim sistemi, bilgisayarlarda pek de iyi bir kullanım tecrübesi sağlayamıyor.

PrimeOS ise Android’in açık kaynaklı bir işletim sistemi olmasının avantajını kullanarak, gerçek masaüstü tecrübesi sağlamayı amaçlıyor. Başlat menüsü, görev çubuğu, çoklu pencere dizilimleri, tam ekran tuşu, pencere kapatma tuşu gibi işlevler PrimeOS’da yer alacak. Ayrıca Alt+Tab, Alt+F4 ve Win+D gibi sıklıkla kullanılan Windows kısayolları da işletim sistemine gömülecek.

Henüz beta aşamasında olan işletim sistemi, ücretsiz olarak indirilebiliyor. Bu projenin özellikle eski bilgisayarları daha verimli kullanılabilir hale getireceği söyleniyor.

Beta sürümünde pek çok donanımın sürücüsü eksik olabilir. PrimeOS’u, önce kullanmadığınız bir sabit diske yükleyerek test etmenizi tavsiye ederiz.

PrimeOS’u indirmek için tıklayın.