Anasayfa Video Wi-Fi Hız Testi: 2.4 GHz mi 5 GHz mi?

Wi-Fi Hız Testi: 2.4 GHz mi 5 GHz mi?

2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi frekansları arasında hız farkı var mı? Bu videomuzda test ediyoruz.

Günümüzde çoğu evde ve ofiste ne yazık ki internet servis sağlayıcıların sattığı, kurduğu modem ve Routerlar var. Bunlar ihale ile alınan en ucuz ve temel bağlantıyı sağlayan en basit modeller. Bu yüzden modeme 70 Mbps gelse dahi, kullanıcı telefonundan kablosuz olarak bağlantı kurduğunda 5 Mbps gibi komik hızlar alabiliyor.

Bu düşük hızların en büyük sebebi bu tarz ağ donanımlarında sadece tek bant kablosuz internet sunulması. Bu yüzden tek bant ve çift bant nedir bunu açıklayalım.

Kablosuz internet farklı hatlar üzerinden aktarılır. 2.4 GHz sinyal bir bant, 5 Ghz bir diğer banttır. Tek bant modemlerde sadece 2.4 GHz bulunur, çift bant yani Dual Band modem ve Router’larda ise hem 2.4 GHz, hem de 5 GHz vardır. Bunu çift şeritli bir yol gibi düşünebilirsiniz. Böylece kimi cihazlar 2.4 GHz yolunu, kimisi de 5 GHz yolunu aynı anda kullanabilir.

802.11ac Standardı

Olay sadece tek bant ile de bitmiyor. Eski internet standartları olan b ve g tipi teknolojiler sadece 2.4 GHz kullanabilir. Günümüzün asgari temel hız standardı 802.11n ise 2.4 ve 5 Ghz üzerinden verilebilir. Ancak gelişen teknoloji hayatımıza bir de 802.11 ac standardını getirdi. Güncel ve kaliteli bir modem ve router kullandığımızda hem çift bant, hem de ac standardına sahip oluyoruz.

Bu videoda ASUS’un daha önce incelediğimiz Wireless-AC750 modelini kullandık. Bu Wi-Fi ve Ethernet portlarına sahip yani kablosuz ya da kablolu bağlantı sunabiliyor. VDSL/ADSL modem özelliği yanında Router özelliği de var. Yani bir modeme takıp, modem özelliğini kullanmadan da cihazlarımızı AC750 ile internete bağlama seçeneğimiz var. Üstelik piyasadaki en hesaplı AC çift bant seçeneklerden birisi.

Hız Farkı: 2.4 GHz vs 5 GHz

Kendi ofisimizde de tek bant ile çift bant arasında test yaptığımızda büyük hız farkları görüyoruz. 50 Mbps yerine 20 Mbps almak kesinlikle mantıklı değil. Kaldı ki hızı artırsanız ya da azaltsanız dahi yine tam olarak yararlanamıyorsunuz.

Yükseltme Zamanı!

Peki buna karşın çoğu kullanıcı neden hala eski cihaz ile uğraşıyor? Ülkemizde çalışıyorsa değiştirme prensibi yanında bir de piyasadan alınan cihazları nasıl kuracağını ya da kullanacağını bilmeyenler ne yazık ki kolay bir çözüm alsın diye burada işi operatörlere bırakıyor. Oysa günümüzde kurulumlar çok basit. İnceleme videolarımızda ne kadar kolay olduğunu siz de görebilirsiniz.

Bu yüzden günümüzde eski modem ve routerlardan kurtulmak, 2.4 Ghz WiFi’dan hem 2.4, hem de 5 GHz sunan, mümkünse AC destekleyen güncel cihazlara geçiş yapmak şart. Sonuçta her ay parasını verdiğimiz internet aboneliğinin karşılığını almak en karlısı ve mantıklısı. Zira her ay kullanamadığınız bant genişliğinin yani internet hızının para olarak karşılığına baktığınızda durum çok kötü. Daha ufak paketlerde kaybınızı aylık 20 TL olarak bile hesaplasak yılda en az 240 TL kayıp demek. Pratikte kullanamadığınız bir 24 Mbps internet ayda en az 50-60 Liraya tekabül ediyor. Yılda 600-720 TL ile bir abonelik ücreti daha çöpe gidiyor demek. Daha büyük ve limitsiz paketlerde fiyatlar ve kaybın yıllık miktarı ciddi tutarlara ulaşıyor.