Anasayfa Haber Güneş Enerjisini 18 Yıl Saklayabilen Sıvı Geliştirildi

Güneş Enerjisini 18 Yıl Saklayabilen Sıvı Geliştirildi

Yeni geliştirilen bir izomer, enerji depolama teknolojilerinde çığır açabilir.

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan enerji depolamanın çözümü için çok sayıda kuruluş çalışmalarını sürdürüyor. Dönem dönem bu alanda heyecanlandırıcı önemli haberler çıksa da, henüz bataryaları hızlı şarj edebilmek dışında bir çözüm kullanıma sunulmuş değil.

İsveç’teki bilim insanları “solar termal yakıtı” adını verdikleri bir sıvı geliştirdiler. Bu sıvı, Güneş’ten toplanan enerjiyi 18 yıl boyunca saklayabiliyor. Sıvı, enerjiyi elektrik olarak değil, ısı olarak saklıyor.

Sıvının molekülleri, karbon, hidrojen ve nitrojen atomlarından oluşuyor. Bu moleküllere güneş ışığı vurduğunda, sıra dışı bir reaksiyon ortaya çıkıyor. Sıvının atom bağları değişerek izomere dönüşüyor ve ısı da bu şekilde yakalanmış oluyor.

Enerjiyi açığa çıkarmak için katalizör gerekiyor

Güneş enerjisi, izomerin güçlü bağlarında yakalandıktan sonra, sıvının oda sıcaklığına soğutulması durumunda bile kaybolmuyor. Enerjinin tekrar açığa çıkarılması için bir katalizörden geçirilmesi gerekiyor. Katalizör, sıvıyı eski haline getirirken ortaya depoladığı ısıyı da açığa çıkarıyor.

Araştırmacılar bu sıvıyı 125 kere enerjiyle doldurup boşaltmayı denedi. Bu denemelerin sonucunda moleküllere çok da büyük zarar gelmediği anlaşıldı. Sıvının kilogram başına 250 Watt enerji saklayabildiği söyleniyor.

Bu yoğunluk, Tesla’nın Powerball bataryalarının 2 katı. Tabii bu noktada enerjinin elektrik değil, ısı olarak saklandığını hatırlatmak gerekiyor. Bu aşamada ortaya çıkarılan ısı mekanların ısıtılmasında kullanılabiliyor. Ancak elektriğe dönüştürülmesinde elbette ki bir miktar kayıp olacaktır.

Araştırmacılar bu teknolojinin geleceğinden umutlular. Kısa süre içinde saklanan enerji miktarının daha da artırılabileceğini düşünüyorlar. Bu teknolojinin önümüzdeki 10 yıl içinde ticarileştirilmesi bekleniyor.