Seagate, HAMR İle 100 TB Kapasiteye Ulaşabilir

In Haber by Ruşen Göbel3 Comments

Seagate, 2025 itibariyle sabit disk kapasitelerinin 100 TB kapasiteye ulaşacağına işaret ediyor.

Doğası gereği rastgele erişim süresi yüksek olan ve bu sebepten dolayı performans sıkıntıları yaratan mekanik sabit diskler, gelişen yonga tabanlı depolama birimlerine karşı direnmeye devam ediyor. Yavaş yavaş sonunun yaklaştığı düşünülen sabit diskler, Seagate’e göre büyük bir teknolojik atılımın eşiğinde.

Seagate, HAMR adı verilen yeni sabit disk teknolojisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu teknolojide sabit disklerin okuma kafalarına lazer yerleştiriliyor. Yerleştirilen lazerler de okunacak plakayı anlık olarak ısıtabiliyor. Bu teknoloji sayesinde sabit disklerin depolama alanları ciddi oranda artacak.

Seagate’in yol haritasına göre 2019’un başlarında 16 TB ve üzeri sabit diskler piyasaya sürülecek. 2020’de ise HAMR teknolojisi devreye girecek. Önümüzdeki 10 yılın (2020 – 2030 arası) başlarında 50 TB’ye ulaşılacak. 2025 yılında da 100 TB’lik bir kapasiteye ulaşacak.

Kapasitelerin bu derece artmasıyla birlikte fiyatların nasıl şekilleneceği ise merak konusu. Tüketiciler için hala 2 – 3 TB kapasiteli mekanik sabit diskler standart donanım sayılıyor. Ancak veri merkezleri ve sunucuların kapasite ihtiyacı katlanarak artıyor.