Anasayfa Makale Aranjör Ender Çabuker ile X5 Üzerinde Müzik ve Klip Düzenledik

Aranjör Ender Çabuker ile X5 Üzerinde Müzik ve Klip Düzenledik

Aranjör Ender Çabuker’i Samsung Portable X5’in profesyonel kullanımı için konuk ettik. SSD’den müzik ve klip düzenleme üzerine bir deneyim ve sohbet videosu hazırladık…

Oyunları harici SSD’den çalıştırmak yetmedi, şimdi de profesyonel kurgu işlerine bakıyoruz. Müzik ve müziğe eşlik eden klipleri hazırlamak ayrı işler, ayrı uğraşlar ancak günümüzün dünyasında ikisi birden olduğunda güçleri katlanıyor. Modern müzik dünyasında işler çok hızlı ilerliyor.

Klip çekimlerinde 4K ve RAW çalışmalar da gittikçe yaygınlaşıyor. Yüksel kaliteli görüntü dosyalarının kapladığı alan artarken, aktarım hızları önem kazanıyor.

Video incelememizde Samsung Portable SSD X5 üzerine konuşurken pek çok konudan bahsettik. PC ve Mac üzerinde hızı, özellikle de video dosyalarının aktarım testlerini sizlerle paylaştık. Dedik ki, bu tarz ürünler özellikle zamanın çok değerli olduğu profesyonel alanlarda çok kıymetli.

İşte bunun bir örneği için çok sevdiğimiz Ender Çabuker’in stüdyosunu ziyaret ettik. Ender Çabuker, Türkiye’de oldukça ünlü şarkıların hem sözünde, hem müziğinde, günümüzde ise her aşamasında yer alan tecrübelir ve en önemlisi sanat kadar teknik geçmişi de olan bir isim. Commadore 64’e kadar uzanan hikayesini makalenin sonundaki internet sitesinde okuyabilirsiniz.

Ziyaretimize dönersek taşınabilir diskler, SSD’ler ve yeni nesil X5 üzerine konuştuk. Thunderbolt 3 ile dosya transfer hızlarını, video aktarımını, hatta doğrudan bilgisayara harici depolama olarak takılı X5 üzerinden müzik ve video dosyalarıyla çalışma yapmayı denedi ve bizim için değerlendirdi. Teknik olarak biz X5’in daha hızlı olduğunu biliyoruz ancak pratikte bir profesyonelin kullanımında bunların doğrulanması önemli. Uzun zamandır Technopat takip edenler bilirler, video kurgu sistemleri, DAW ya da veritabanı ağırlıklı çalışmalarda gerçek kullanım deneyimi ve uzun süreli testler de bizim için önemli.

Sonuç? Artı ve eksileriyle değerlendirdiğimiz X5 gerçek profesyonel kullanıma uygun ve bu tarz harici, SATA değil NVMe tabanlı SSD’lerin önü açık. Şu an pek çok donanımda USB standardında T3 ve T5 taşınabilir diskler en geniş uyumu sunarken, gelecek nesil PC’lerde TB3’ün yaygınlaşması X5 ve devamı cihazları, yüksek kaliteli ve ileri seviye prodüksiyon ortamları, iş akışları için standartlaştıracak.

Kendisinden müzik ve ses konusunda, sanat konusunda çok yardım gördük. Katkıları için teşekkür ederiz. Yeni videolarımızda da görüşmek dileğiyle. Kendisini tanımak isteyenler için ise: http://endercabuker.com/ ve  http://www.vemedyayapim.com/adreslerini ziyaret edebilir. Ayrıca en son çalışmasını da izleyebilirsiniz:

Thunderbolt 3 bağlantılı, M.2 PCIe NVMe özelliklerine sahip Samsung 970 EVO SSD kullanan X5 gerçekten de fark yarattı. Bu deneyimle ilgili aldığımız görüşleri videomuzda paylaştık, bundan sonra siz okur ve izleyicilerimize soru sormak, bizlere yanıtlamak kalıyor. Ayrıca henüz izlemediyseniz incelememizi de izlemeyi unutmayın:

Samsung Portable SSD X5 İncelemesi…