Ford, Yeni Araç Kokusunu Yok Edecek

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Ford, ürettiği otomobillerdeki “yeni araç” kokusunu ortadan kaldıracak.

Otomobillerde, yeniliğin en önemli sembolü olarak kokusu kabul ediliyor. Müşterilerde “fabrikadan yeni çıktı” hissiyatını uyandıran bu koku, “yeni araba kokusu” olarak dile getiriliyor. Ford ise bu kokuyu yok etmek için bir çözüm üretip, patent almak için başvurdu.

Bazı otomobil meraklılarının ikinci el değil de sıfır araba almayı tercih etmesindeki en büyük etkenin neden yok edilmek istendiği ise ilginç. Çinli tüketiciler yeni otomobil kokusunu sevmiyor. Ford da Çin’deki müşterilerini memnun etmek için böyle bir adım atmış ve patent başvurusunu yapmış.

Araçlardaki “yeni” kokusu, kullanılan plastik, deri ve diğer malzemelerin kimyasal reaksiyonlarını zaman içinde tamamlamasından kaynaklanıyor. Bu reaksiyonlar tamamlanana kadar ortaya çıkan gaz ise yeni araba kokusunu veren ana unsur.

Reaksiyonun hızı, ısıyla doğru orantılı. Ne kadar sıcak olursa reaksiyon o kadar hızlı tamamlanıyor. Dolayısıyla yeni araba kokusu, sıcak ortamlarda daha yoğun bir şekilde hissedilir ve daha çabuk kaybolur.

Ford’un aldığı patent ise basit bir şekilde aracın iç kısmını ekstra ısıtarak reaksiyonu hızlandırmayı amaçlıyor. Patent, bilgisayar aracılığıyla aracın ısıtma sisteminin ve motorunun çalıştırılmasını, en az bir camın da açılmasını ele alıyor. Bu süreç uygulandığında otomobilde yeni kokusu kalmıyor.