Anasayfa Makale İncelemeler Mac OS için CloudMounter İncelemesi

Mac OS için CloudMounter İncelemesi

CloudMounter yazılımı sayesinde, kullanıcılar Dropbox, Google Drive ve OnDrive hesaplarını, masaüstündeki bir sabit disk gibi görebiliyor ve klasörler arasında rahatça gezebiliyor.

CloudMounter‘ın kullanıcılara sunduğu bulut hizmetlerini yerel disk ve klasör gibi yerel sisteme entegre etme işlevi, örneğin MacBook Pro için çok yararlı. Uygulamanın Windows sürümü de var, ancak biz bu incelemede Mac sürümünü kullandık. Yazı boyunca farklı kullanım alanlarına, neler yapıp yapamadığına adım adım değineceğiz

Özellikle MacBook Air ve MacBook Pro kullananlar için depolama alanı oldukça maliyetli. 120 GB ve 240 GB gibi temel SSD kapasitelerinin üzerine çıktıkça fiyatlar da ciddi şekilde katlanmaya başlıyor. Apple da bunun farkında ve iCloud ile pek çok bulut hizmet sunuyor. Ancak yine Apple’ın kendisine has kısıtlamaları yüzünden bu her koşulda ideal bir çözüm değil.

Kişisel Kullanım

Bu incelemeyi yaparken ekip arkadaşlarımdan da yardım aldım, değerlendirmelerini derledim. Şahsen günlük olarak kullandığım cihazları bir sayayım. Evde ve ofiste birer masaüstü bilgisayar, bir MacBook Pro, bir standart 15.6 inç laptop, bir adet 14 inç hafif laptop. Bunlar ekipteki ihtiyaçlara göre değişiyor, gerektiğinde cihazlarımdan birini formatlayıp ekip arkadaşıma kısa süreli ya da uzun süreli olarak devredebiliyorum.

Ayrıca türlü test cihazında da klavyesinden ekranına, günlük kullanımından profesyonel kullanımına iyi anlamak için geçiş yapmam gerekiyor. Telefonları saymıyorum, ayrıca bazen iş istasyonlarımıza da geçmem gerekiyor. Elimin altında devamlı USB bellekler, taşınabilir SSD’ler, sabit disk Dock istasyonu gibi cihazlar var.

Ancak bütün bunlar akıcı bir çalışma sağlamak için her zaman yeterli olmuyor. Windows, Mac OS ve Android gibi işletim sistemleri arasında, ev ve ofis gibi mekan değişimlerinde internet olduğu sürece dosya transferinde en istikrarlı ortam bulut hizmetler oluyor. Chrome internet tarayıcının senkronizasyonuna ek olarak, Google ve Microsoft’un online hizmetleri çok işime yarıyor. Fiziksel olarak ofiste olmayan ekip arkadaşlarıyla çalışmalarda bu tür hizmetler işin bir parçası.

Bu incelemede kullandığım cihazı da bu tarz yazılım rehberleri için almıştık, hatta videosu da var:MacBook Pro 13.3 İnç Teknik Özellikleri…

Bulut Hizmetler ve CloudMounter

Ancak bulut hizmetlerin tarayıcı erişimi her zaman ideal değil. PC ve Mac sürümlerini, ayrıca bir de Android sürümlerini kurduktan sonra, bunlar arası transferler de ayrı bir mesele. İşte tam bu noktada CloudMounter devreye giriyor.

Uygulamayı indirip kurduktan sonra ücretsiz sürümü deneyip, memnun kalırsanız tüm özellikleriyle kullanmak için satın alabilirsiniz. Biz tam sürüm kullandık, sonuç kısmında ücretli ve ücretsiz farkına daha detaylı değineceğiz. CloudMounter ile Google Drive ve OneDrive’a uygulamadan giriş yaparak, Mac’e bir disk taktığımızda nasıl Mount ediliyorsa, aynı şekilde bulut sürücümüzün de yüklendiğini gördük.

Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Microsoft OneDrive, (S)FTP, WebDAV ve OpenStack Swift hizmetlerini eklemek mümkün. Örneğin eski sürümlerde listede Box yok ama WebDAV üzerinden ekleyebiliyorsunuz. Yeni sürümlerde bu kafa karışıklığını ortadan kaldırarak, Box’u seçenek olarak eklediler. Yazılım gelişimini bu şekilde güncellemeler alarak sürdürüyor. Ancak Apple iCloud gibi kapalı kutu hizmetlerde iş değişiyor, Apple harici uygulama erişimlerini engelliyor. Satın almadan önce sizin kullandığınız buluta erişebiliyor mu? Bir kontrol etmelisiniz.

Bu özellik kendi FTP sunucusu olan Webmaster’lar için de çok faydalı. Zira hem bulut alanlarınızı, hem sunucunuzu, hem Amazon alanlarınızı kullanırken çok derli toplu bir çalışma alanı ve dosya yönetimi sağlıyor.

Finder içerisinde görebildiğimiz dosyalarımızı indirmek ve yüklemek elbette doğrudan internet hızına bağlı. Bu da Türkiye’de bulut hizmetler konusunda temel eksikliğimiz.

Ancak yurtdışında, üniversite kampüslerinde, yüksek hızlı internet erişimi sunulan özel toplantı odalarında ve ofislerde, bu buluta hızlı ve kolay erişim özelliği, profesyonel çalışma için kritik öneme ve kullanışlılığa sahip. Önceden iyi yapılmış senkronizasyon ayarları ile hayat daha kolay oluyor. Bunun için şirket ayrı bir senkronizasyon yazılımı da sunuyor. Ancak özellikle otomatik senkronizasyondan çok, kendi dosya ve klasör yönetiminizle iş yapmak istiyorsanız CloudMounter daha da önem kazanıyor.

Veri Şifreleme

CloudMounter’ın bir diğer önemli özelliği veri şifreleme. Buluttan kaynaklanacak güvenlik risklerine karşı dosyalarınızı şifreleyebiliyorsunuz. Şifrelediğinizde ne bulut hizmetin uygulaması, ne de tarayıcı üzerinde erişilen dosyalar bir anlam ifade etmiyor. Dosya isimleri okunamıyor, içeriklerine erişilemiyor.

Bu sayede hesabınıza giriş yapılsa bile, elde edilecek dosyalar sizin şifre çözümünüz olmadan işe yaramıyor. Bu da cihazınıza fiziksel erişim yapılmasını ya da özel olarak cihazınızın hacklenmesini zorunlu kılıyor.

Şifreyi MacOS Keychain’e ekleyebiliyorsunuz. Kendi şifrelemesi AES-256 standardını kullanıyor. Ancak uygulama şifrelemeyle ilgili temel bir uyarımız var, mevcut disk verilerinizi doğrudan topluca şifrelemeyin. Özellikle Google Docs formatlarında daha önceki sürümlerde sorunla karşılaşanlar oldu. Biz mevcut CloudMounter 3.4 sürümünü kullandık.

Biz test ettik ve herhangi bir sorunla karşılaşmadan dosyalarımızı kullandık. Ancak her kullanıcının veri yedeklemesinin kendi sorumluluğunda olduğunu hatırlatmak isteriz. Şifreleme ve yedekleme işlemlerinde kullanıcının dikkatli davranması gerekiyor. Bu uyarımız bütün yazılım hizmetleri için geçerli.

Encryption yani şifreleme ile ilgili son yorumumuz aslında basit. Çok yararlı olabilir ancak bulutun bütün esneklik avantajını da bu haliyle alıp götürüyor. Bu yüzden özel durumlarda kullanılması mantıklı, her koşulda ve bütün bulut disk çapında değil.

Satın Alma Seçenekleri

Burada bir uyarıda bulunalım, uygulamanın Apple App Store üzerinden indirdiğiniz sürümünde abonelik modeli kullanılıyor, yani aylık ücret söz konusu. Ancak uygulamayı kendi sitesinden alırsanız tek defada ömür boyu lisans satın alma modeli uygulanıyor.

Ayrıca yine sitesi üzerinden aldığınız sürümde, App Store sürümünde olmayan “Mount as Network Drive” ve “Make this drive visible to other accounts on this computer” seçenekleri var. Yani ağa bağlı sürücü modelinde ve cihazdaki diğer hesapların erişimine açık şekilde kullanabiliyorsunuz. Apple kendi mağazasındaki uygulamaların bazı yeteneklerini kısıtladığı için, 3. Parti uygulamalarda tavsiyemiz geliştiricinin kendi sitesindeki sürümü tercih etmeniz olacaktır.

Artılar ve Eksiler

Şahsen birden çok bulut hizmeti kullanıyorum ve bunlar arasında kolay dosya transferini yapabilmek benim için en yararlı özellik oldu. Pek çok noktada memnun kalsam da, her alanda beklediğim gibi değildi.

Peki neden? Burada bir diğer dikkat etmeniz gereken noktaya, bulutlar arası transfere geliyoruz. Doğrudan buluttan buluta transfer hizmeti sunan internet siteleri var. Ancak Commander One Pro uygulamasında ve pek çok diğer uygulamada bir klasörden diğerine dosya kopyalamak çok kolay olsa da yine uzun yükleme süreleri beklemeniz gerekiyor. Ben yaptığım denemelerde Google Drive’daki dosyaları OneDrive’a aktarmak için saatlerce bekledim ve hata aldım. Ufak transferler sorunsuz ve hızlı olsa da, bütün bir bulut alanı, diğerinin içerisine sürükleyip bırakmakla iş bitmiyor. Ayrıca sunucular arası transferlerde de dosya transfer hızları sonsuz değil.

Yani Commander Pro One direkt bulutlararası transfer hizmetlerine tam bir alternatif değil. Online hizmetler de transfer ettikleri dosya boyutuna göre ücretlendirme yapıyor. Bulut hizmetler bir aracı olmadan ve protokoller doğru şekilde izlenmeden birbirine doğrudan bağlanamıyor. API varsa yol açık, ancak API’de nelere izin verildiği önemli. Bu yüzden kullanıcı olarak bize çok basit gibi gelen bazı özellikler, teknik açıdan bazen imkansız, bazen çok pahalı olabiliyor.

Bir diğer konuya geçersek, CloudMounter ne kadar buluttaki dosyaları sistemimdeymiş gibi gösterse de bazı özelliklerin eksikliğini kullandıkça farketmek mümkün. Sistemindeki dosyaların Thumbnail yani ufak görsellerini rahatlıkla görebilirim. Ancak buluttaki dosyaların bu şekilde bir görünümü, çok bantgenişliği harcayacağı için CloudMounter’a bir seçenek olarak konulmamış. Bulut kullanımda internet kullanımından kaçış yok, ancak ufak azaltmalar yapılabiliyor.

Varsayılan olarak Keep Extended Attributes kapalı, eğer metadata’sı yani üst verisi önemli dosyalarla çalışıyorsanız bunu kendiniz açmanız gerekecektir.

Elbette dosyanın kendi içerisindeki kayıtlı metadata kastedilmiyor. Mac’te bu bir ekran görüntüsünün ekran görüntüsü olduğunu ya da internetten indirildiği için karantinada olduğunu belirten özellikler olabiliyor.

Bütün bunları göz önüne alırsak, CloudMounter’ın da tek başına her iyi yapamadığını, artıları gibi eksileri de olduğunu görüyoruz. Özellikle Google Docs kullanıcıları için Google Drive’dan tam bir çıkış olmadığını, illa online kullanmamız gereken ekosistem özellikleri olduğunu tekrar hatırlıyoruz.

Veri Güvenliği ve Sonuç

Uygulamanın geliştiricisi olan Eltima Software, 2001 yılından bu yana Almanya’da faaliyet gösteriyor. Bu yüzden GDPR dahil, Avrupa Birliği’nin her türlü veri kanunlarına uygun çalışmak zorunda. Uygulamalarına güncelleme desteği veriyor ve güvenilir bir şirket. Kurumsal uygulamaları da büyük şirketler tarafından kullanılıyor.

CloudMounter uzak bir sunucu üzerinde size ait bilgi depolamıyor. Bilgisayarınızda Cache yani önbellek dosyası oluşturuyor. İş bitip sürücü çıkartıldığında otomatik temizliyor. Veri güvenliği açısından olumlu.

Bulut hizmet sağlayıcılarda aldığınız ücretsiz alanları birleştirip, işe yarar depolama alanları elde edebilirsiniz. Ücretli alan kullanırken de bunu Mac arayüzüne entegre şekilde daha verimli ve yararlı hale getirebilirsiniz. Birden fazla yedek alırken, şifrelemede bulut servis sağlayıcıların uygulamalarından bağımsız olarak kendi standart korumanızı oluştururken de çok kullanışlı. Öte yandan gelişmeye de açık.

Ücretsiz App Store sürümü ile Google Drive, One Drive ve DropBox’a tam özelliklerle erişebilirken, diğer hizmetlere Read Only yani sadece dosya okuma izniyle erişebiliyorsunuz. Yani ücretsiz sürümü de kullanışlı ancak kalıcı olarak yararlandığım her uygulamayı lisanslı ve tam sürüm olarak satın almayı tercih ediyorum.

CloudMounter ödediğiniz paranın karşılığını veriyor. Zira hayat boyu lisans almış oluyorsunuz ve devamlı güncelleme desteğiniz oluyor. Üstelik çoklu paket ya da kurumsal toplu alım indirim seçeneği de var. Yani ofis çapında bulut hizmet entegrasyonlarını güçlendirip kolaylaştırabilirsiniz.

Sonuç itibariyle kullanışlı bulduğumuz CloudMounter, etrafa dağılmış bulut alanlarınızı gerçekten günlük hayatta kullanıp yararlanmanızı sağlayan, işlevsel bir yazılım. İsmindeki bağlantıdan sitesine ulaşabilirsiniz.