Mac OS İçin Commander One Pro İncelemesi

In İncelemeler, Makale by Ali Güngör2 Comments

Finder’ın ötesine geçmek ve Mac OS üzerinde çok daha iyi bir dosya yönetim sistemine sahip olmak isteyenler için Commander One Pro uygulamasını inceliyoruz.

MacBook Pro üzerinde test ettiğimiz Commander One Pro, Mac OS işletim sistemi için geliştirilmiş bir uygulama. Peki ne işe yarar bu Commander One Pro? Bunun Windows dünyasındaki karşılığı Total Commander dersek, çift işletim sistemiyle yaşayanlar hemen anlayacaklardır. Sadece Mac kullananlar için ise biraz açıklayalım.

Mac bilgisayarlarda işletim sistemi içerisinde dosya yönetiminden sorumlu olan uygulama Finder’dır. Dosyalarımızı arayıp bulurken, klasörlerden yararlandığımız Finder, pek çok kullanışlı özelliğe sahiptir.

Commander One Pro ise Finder’ın yaptığı her şeyi ve daha fazlasını, çok daha gelişmiş bir şekilde yapmayı sağlıyor. Öncelikle çift panelli bir arayüze sahip. Bu da tıpkı çift monitörle çalışır gibi, çok daha üretken bir dosya yönetimi imkanı sunuyor. Birden çok Finder açıp ekrana oturtmak yerine, istediğinizde doğrudan Commander Pro’yu çalıştırıyorsunuz.

Bu bir “power user” yani üst seviye kullanıcı arayüzü. Basit özelliklerden daha fazlasını isteyenler için tasarlanmış. Bu yüzden ilk bakışta biraz karışık gelebilir. Ancak biraz dikkatli incelediğinizde, arabirim unsurlarının işlevlerini ve maksatlarını kolayca anlayabiliyorsunuz.

En basitinden, en karmaşığına bazı anahtar özellikleri listeleyelim:

Dosya yöneticisi işlevleri:

 • Dosya ve klasör oluşturma, silme, açma, taşıma, isimlendirme.
 • Dosya araması.
 • Farklı görüntüleme modlarında görüntüleme.
 • Neredeyse sınırsız sekmeli görünüm.
 • Dosya operasyonlarını sıraya alma.
 • Özelleştirilebilir kısayol tuşları.
 • Geçmiş ve favoriler.
 • Dosyaların açılacağı uygulamaları seçme.
 • Ağa bağlı bilgisayarları hızlı tespit etme ve listeleme.

FTP ve Diğer özellikler:

 • Sunuculara FTP, SFTP ve FTPS ile erişim.
 • WebDAV erişimi, aynı anda çoklu sunucu bağlantısı.
 • Sunucuda depolanan dosyalar ile yerel dosya gibi çalışabilme.
 • Bilgisayara indirme yapmaksızın doğrudan WebDAV sunucusundan WebDAV sunucusuna aktarım yapma.
 • Amazon S3 hesabıyla dosyalara erişip çalışma.
 • Amazon S3 hesabını farklı Amazon S3 Bucket’lara bağlayabilme.

S3 Bucket dediğimiz bulut depolama aracı, obje depolamasında kullanılır. Klasöre benzerler ancak obje depolarlar. Obje dediğimiz de, veri ve onu tanımlayan metadata, yani üst veriden oluşur. Bölge seçimi yaparak düşük gecikmeli erişim sağlayabilirsiniz. Pek çok farklı uygulamada, kişisel ve profesyonel uygulamalarda kullanılan araçlardan birisidir.

Ayrıca aynı şirketin geliştirdiği CloudMounter ile birlikte kullandığınızda buluttaki, örneğin OneDrive ya da Google Drive, dosya ve klasörlerinizi de aynı arayüzde kontrol edebiliyorsunuz. CloudMounter’ı merak edenler, ayrıca inceleme yazımızı okuyabilirler.

Commander One Pro ve CloudMounter arasında bazı ortak özellikler var. Mesela bulut çalışmada Dropbox kullanarak pek çok farklı hesap ile çalışabilirsiniz. Dropbox klasöründeki verileri Mac’e indirmeden, yani yerel depolama alanından kapasite harcamadan arayüzde görebilirsiniz. Benzer şekilde Google Drive ve Microsoft OneDrive’a da erişebilirsiniz. Ancak örneğin API’si kapalı olduğu için Amazon Cloud Drive’a erişemezsiniz. Pro sürümünde dahi bu özellik yok. Amazon’un pek çok hizmetine erişim olsa da internet üzerinde halen kendi uygulaması hariç erişime kapalı olan uygulamalar var.

Bunların haricinde en önemli özelliklerden bir tanesi de, MTP cihazları Mount edebilmek, yani sistemden bunlara erişebilmek. Android telefonunuzun tanınmasında sorun yaşıyorsanız, Commander Pro burada da size yardımcı oluyor.

Sıkıştırma ve açma özellikleri:

7zip sıkıştırılmış veri paketlerini açabildiğiniz gibi, bunları açmadan da içlerinde dosya değişikliği yapabilirsiniz. Benzer şekilde RAR, TAR, TBZ, TGZ, Tar.Z, tar.Izma, tar.xz paketlerine de dosya erişimi sağlanıyor. Bunlara ek olarak .ipa, .apk, .jar, .ear, .war uzantılarıyla da çalışıyor.

Commander One Pro için İsviçre çakısı gibi çok işlevli diyebiliriz. Bu işlevlerin hepsi de, özellikle Mac işletim sistemi üzerinde uygulama geliştiren, program dosyalarıyla uğraşan, internet projeleriyle ilgilenen kullanıcılar için çok yararlı. FTP arayüzü ve bulut klasörler hayatınızın önemli bir parçasıyla, ancak Mac arayüzündeki Finder sizin çalışma hızınıza yetişemiyorsa, Commander Pro yazılımını kesinlikle değerlendirmeniz gerekiyor.

Diğer Noktalar

Ancak Mac OS Finder’ı varsayılan olarak Commander One Pro ile değiştiremiyorsunuz. Ayrıca Finder’da olduğu gibi tek pencereli bir görünüm modu yok.

Buluttan buluta dosya aktarımı konusunu CloudMounter yazımızda işledik ve burada paylaştığımız ekran görüntülerinde aktarımdan sahneler paylaştık. Bu konudaki detayları atlamamanızı tavsiye ederiz. Zira her iki uygulama da direkt bulutlarasında GB’larca dosya aktarmak için yerel önbelleği kullanıyor. Yani ufak dosyalar ile işiniz çok kolay, geliştirme yaparken metin dosyaları hiç sorun değil. Ancak büyük işler zaman alıyor.

Dosya arama konusuna gelince, en hızlı çalışan çözüm Mac OS Spotlight, ancak Spotlight ile sadece yerel disklerde arama yapıyorsunuz. Commander One Pro istediğiniz bölgede detaylı bir arama seçeneği sunuyor.

Uygulamanın tam gücünü CloudMounter ile birlikte yerel ve uzaktaki depolama alanlarını kullanırken daha iyi görmeniz mümkün. Modüler bir yaklaşımla daha gelişmiş senkronizasyon için yine ayrı bir uygulama sunuluyor. Temel olarak şirket bağlantı ve erişim sağlayan Mac yazılımlarına odaklanmış. Program haricinde USB erişimi gibi ilginç amaçlar taşıyan yazılımları da var.

Sonuç Değerlendirme

Eltima Software tarafından geliştirilen uygulamanın maalesef Türkçe dil desteği yok. 29.99 USD fiyatla iTunes üzerinden ya da uygulama geliştiricinin kendi web sitesinden satın alınabiliyor. 50 bilgisayarlık şirket paketi çok uygun bir fiyata, toplam 150 USD fiyata satılıyor. Kısıtlı işlevsellik sunan ücretsiz sürümünü bir süre denemenizi tavsiye ederiz. Tam sürümde FTP ve gelişmiş özelliklerle kullandığınızda ise, bir defa için ödediğiniz fiyatını fazlasıyla hak ediyor. App Store sürümünde Root Access yok, zira Apple kısıtlamaları söz konusu. Bu sebeple genellikle Mac OS uygulamalarında App Store sürümü yerine geliştiricinin kendi sitesinde sunduğu sürümleri tercih etmek daha faydalı oluyor.

Uygulama çalışma stabilitesi ve hızı beğenimizi kazandı. Apple’ın Swift programlama diliyle yazılmış olan bu uygulama, özellikle Windows PC’lerde Total Commander gibi uygulamaları çok seven ve Mac için de bu tür bir uygulama arayanlar için ideal. Özellikle iOS için uygulama geliştiren ve bu yüzden Mac kullanan programcılar bir göz atmalı. Kısa süre içinde Finder yerine kullanmaya alışıyorsunuz ve tekrar sadece tek penceresi olan Finder’ı tek başına kullanmaya dönerseniz, Commander Pro One ile alıştığınız çift pencereyi tüm o ek işlevlerin eksikliğini hissediyorsunuz.