Anasayfa Haber LG, Çok Kameralı Telefon Patenti Alıyor

LG, Çok Kameralı Telefon Patenti Alıyor

LG, tek telefon üzerinde 16 kameranın yerleşimi için ilginç patent başvuruları yaptı.

Samsung, Apple ve Huawei derken, pek çok akıllı telefon üreticisi birden fazla kameralı telefonlarını piyasaya sürmeye başladı. Huawei üç kameraya geçiş yaparken, Samsung’un dört kameralı akıllı telefonu piyasaya sürüldü. Nokia’nın da beş kameralı bir model üzerine çalıştığı biliniyor.

Akıllı telefon piyasasında hayli geride kalan LG ise çok daha fazlasını yapmayı istiyor. Şirket, 16 kameralı akıllı telefonlar için çeşitli patent başvuruları yaptı. Patentlere göre 16 kamera, akıllı telefona 4 x 4 formunda yerleştirilecek.

Patentlerde bu kameraların içe doğru çukur veya dışa doğru bombeli olacak şekilde farklı yerleşim biçimlerine de yer verildiği görülüyor. Bu yerleşimlerin aslında hangilerinin kullanıma faydalı olabileceği ise henüz bilinmiyor.

Kamera dizilimlerinin yanı sıra yazılım tarafında da bazı patentlerin alındığı görülüyor. Patentte, bir oyuncak ayının kafasının seçilip serbest bir şekilde döndürülebildiği dikkat çekiyor. Tabii bu işlemin yapılabilmesi için kameraların çukur bir şekilde yerleşmesi gerekiyor.

Bu tip gerçek 3D uygulamalarının yapılabilmesi için kameraların birbirinden biraz uzak durması gerekiyor. LG’nin bu patentleri telefonlara ne kadar geniş bir şekilde yerleştirmeyi tercih edeceğini merak ediyoruz…