Anasayfa Haber Genetiği Değiştirilmiş İlk Bebekler Dünyaya Geldi

Genetiği Değiştirilmiş İlk Bebekler Dünyaya Geldi

Çinli araştırmacılar, genetiği değiştirilmiş ilk insan bebeklerinin dünyaya geldiğini duyurdu.

Genetik bilimi gelişmeye devam ederken, günümüzde yalnızca bitkilerin ve hayvanların DNA’larında değişiklik yapılıyor. En azından bugüne kadar böyle olduğu biliniyordu. Bazı Çinli araştırmacılar ise insan genetiğiyle de değişiklikler yaptıklarını dile getirdi.

Araştırmacıların iddiasına göre bu ayın başında doğan ikiz kız çocuklarının DNA’larında değişiklik yapılmıştı. Yapılan değişiklik ise son derece iyi niyetli. Bu değişiklikler HIV virüsüne karşı dayanıklılığı artırarak, AIDS hastalığına yakalanma riski azaltmayı amaçlıyor.

He Jiankui isimli araştırmacı, 7 çiftin embriyolarında CRISPR-Cas9 adlı cihazla değişiklik yaptıklarını açıkladı. Bu cihaz, DNA üzerinde işlem yapılmasını sağlıyor. Genellikle sorunlu genlerin tespitinde ve düzeltilmesinde kullanılıyor.

Yapılan bu deneme genetik bilimi dünyasında büyük tepki topladı. Zira yapılan bu değişiklikler kalıtsal olarak gelecek nesillere aktarılabilir. Bu da gelecekte çok daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hastalıklar dışında böyle deneylerin yapılması için genetik biliminin biraz daha olgunlaşması gerektiği düşünülüyor.