Oppo, Ekran Kırılmasını Önleyecek Bir Tasarım Geliştirdi

In Haber, Mobil by Ruşen GöbelLeave a Comment

Oppo’nun aldığı patent, düşme esnasında ekranın geriye çekilmesini sağlıyor.

Akıllı telefonlar günden güne daha pahalı ve daha zor tamir edilir hale geliyor. Telefonların en sık bozulan parçası ise, aynı zamanda en pahalı bileşen olan ekranlar.

Birkaç santimetre mesafeden düşme durumunda bile kolaylıkla kırılan ekranlar, yüzlerce liralık tamir masraflarına sebep olabiliyor. Üstelik IP sertifikalı telefonların suya ve toza karşı dayanıklılığı da gidiyor. Bir kere içi açılan telefon, çoğu durumda eskisi gibi sağlam olmuyor.

Gorilla şirketi telefonlar için daha sağlam camlar üretmeyi sürdürürken, Oppo da farklı bir çözüm getiriyor. Şirketin doldurduğu patent başvurusunda, telefonun düştüğünü fark edip ekranını içeri çekebildiği görülüyor. Birkaç milimetre geri çekilen ekranın da zemin ile doğrudan teması engellenmiş oluyor.

Telefondaki sensörlerin düşmeyi algılamasıyla uygulanan bu işlemin ardından, ekran bir süre sonra eski konumuna geri dönüyor. Bu teknolojinin telefonda ne kadar yer kaplayacağı ve tasarımı nasıl etkileyeceği ise henüz bilinmiyor.

Oppo’nun doldurduğu patent başvurusunun hayata geçirilmesi durumunda, düşmeleri ekran tamiri masrafı yerine telefonun kenarlarında birkaç ezik ve çizilmeyle atlatmamız mümkün olabilir. Bakalım bu teknoloji önümüzdeki yıllarda hayata geçirilecek mi.