Anasayfa Haber SSD Fiyatları, Sabit Disk Fiyatlarını Yakalıyor

SSD Fiyatları, Sabit Disk Fiyatlarını Yakalıyor

SSD maliyetleri her geçen yıl büyük bir hızla düşmeye devam ediyor.

Rastgele erişim sürelerinin yüksek olması ve gürültülü çalışması sebebiylekişisel bilgisayarların performansında ciddi darboğaz yaratan mekanik sabit diskler, SSD maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle kullanımda kalmaya devam ediyor. Sabit disk kapasiteleri günden güne artarken, SSD sektörü de maliyetleri düşürerek fiyat konusunda rekabetçi hale geldi.

Piyasadaki tüm ürünlerin ortalama GB başına maliyeti göz önünde bulundurulduğunda, 2023 yılında SSD – HDD arasındaki fiyat farkının tamamen kapanacağı tahmin ediliyor. Günümüzde SSD üretiminin GB başına maliyeti 0,1 dolar seviyesine düşmüş durumda. 2019 yılında ise 0,08 dolara kadar düşebileceği öngörülüyor.

Üstelik bu öngörüde QLC teknolojisinin getirdiği maliyet düşüşü göz önünde bulundurulmuyor. Her bir hücreye daha fazla veri kaydedilmesine imkan sağlayan QLC hafıza yongaları da fiyatların düşmesinde büyük rol oynayabilir. Mekanik sabit disklerin GB başına maliyetleri ise halen 0,02 dolar seviyelerinde.

Eğer öngörüler doğru çıkarsa, 2023’ten itibaren mekanik sabit diskler tamamen antika bir teknolojiye dönüşebilir. Aşağıdaki grafikte, sabit disk kapasitelerine göre GB maliyetini görebilirsiniz.

 

Video Reklam: