Huawei Ascend 310 Yapay Zeka Çipi Ödül Kazandı

In Bülten, Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Beşinci Dünya İnternet Konferansı’nda (WIC), Huawei’in Ascend 310 yapay zeka çipi, konferansın Dünya Lideri Bilimsel ve Teknolojik Başarı ödülünü kazandı.

Huawei, bu ödülü üç yıl üst üste kazanma başarısını da sergiledi. Huawei Yönetim Kurulu ve Huawei Enterprise İş Grubu Başkanı Yan Lida, konferansta şunları söyledi: “Yeni Ascend 310 AI çip serisi, Huawei’nin AI çözümünün temel bileşenidir. Huawei’nin AI stratejisi, temel araştırma ve yetenek geliştirmeye yatırım yapmaktır: her senaryoda bir AI portföyü oluşturmak ve küresel açık bir ekosistemi güçlendirmek. Her yıl satış gelirlerimizin yüzde 10 ila 15’iyle Ar-Ge’ye yatırım yapıyoruz ve bu yıl Ar-Ge yatırımımız 100 milyar Çin Yuan’ını aşacak. Ascend 310, yeni bir AI dönemini başlatan Ascend serisindeki ilk çiptir. Bizim avantajımız sadece AI yapmak değil, aynı zamanda tüm sektörler için dijital dönüşümü destekleyen açık bir platform oluşturmak için yapay zeka ile bulut, IoT, video, Edge (uç) bilgi işlem, büyük veri ve diğer teknolojiler arasında sinerji sağlamaktır. Yapay zeka, Huawei’nin platformdaki müşterilerine ve ortaklarına sunduğu en son teknoloji olacak. AI’nın artık sadece yeterlilik becerilerine sahip olanlara açık bir teknoloji olmadığından emin olmak için çok çalışacağız. Önümüzdeki üç yıl içinde amacımız, Huawei’nin ekonomik, etkin ve güvenilir bir AI sunma sözü doğrultusunda yenilikleri teşvik etmek için bir milyon AI geliştiricisiyle birlikte çalışmak ve her bir işletme ve sektöre yapay zekayı tam bağlantılı, akıllı bir dünya inşa etmek için getirmek”.

Huawei resmi olarak full-stack tüm senaryolar için AI çözümünü de piyasaya sürdü. ‘Full-stack’ çözümü AI veri modelleme, model eğitimi ve uygulama geliştirmeyi daha basit, daha çevik ve daha verimli hale getiren uygulama geliştirme platformlarının yanı sıra güçlü ve düşük maliyetli bilgi işlem gücü de sağlıyor. Bir ‘tüm senaryo’ çözümü olarak çeşitli cihaz, uç ve bulut senaryolarında yaygın veri akışı sağlayabilir.

Ascend 310, uç bilgi işlem senaryoları için endüstrinin en güçlü AI SoC çipi olma özelliğinde. Şu anda, en tipik uç bilgi işlem senaryoları güvenlik ve koruma, otonom sürüş ve akıllı üretim olarak sektörde yer alıyor. Bununla birlikte, her bir uç bilgi işlem senaryosu, alan, enerji tüketimi ve bilgi işlem gücü üzerinde ciddi kısıtlamalar getiriyor. İster hızlı hareket eden bir otomobil, ister yüksek hızlı bir üretim hattı veya karmaşık bir bilimsel çalışma veya günlük bir eğitim etkinliği olsun, Ascend 310 her sektörü uygun maliyetli bilgi işlem gücüyle destekliyor.

Bir Ascend 310 çip, insanlar, arabalar, engeller ve trafik işaretleri dahil olmak üzere 200 farklı nesnenin eş zamanlı tanımlanmasını destekleyen, 16TOPS’ye kadar yerinde bilgi işlem yapabilir ve bir saniye içerisinde binlerce resim işleyebilir. Bu yılın Ekim ayında Huawei ve Audi, L4 otonom aracında çip setini tanıttı. Araç, Huawei’nin Mobil Veri Merkezi (MDC) bilgisayar ünitesi ile donatıldı ve Huawei’nin Ascend 310 çip setinin, L4 otonom aracında sadece 200 watt güç tüketeceği belirtildi.

Ascend serisinin diğer bir avantajı, Huawei’nin piyasadaki herhangi bir mimaride henüz görülmemiş en yüksek enerji tüketimi senaryosundan, yüksek bilgi işlem gücü senaryosuna kadar yenilikçi ve genişletilebilir Da Vinci mimarisini benimsemesidir. Da Vinci mimarisi, aynı zamanda farklı senaryolarda AI uygulama dağıtımını, geçişini ve iş birliğini kolaylaştırarak yazılım geliştirme verimliliğini büyük ölçüde artırıyor ve çeşitli sektörlerde AI uygulamalarına geçişi hızlandırıyor.