City Patrol: Police, Valeroa DRM Korumasını Kullanan İlk Oyun Oldu

In Haber, Oyun by Ruşen Göbel3 Comments

Valeroa, DRM yazılımları konusunda farklı bir yaklaşım sergiliyor.

Son dönemde çıkan yeni oyunlarla birlikte, Denuvo’nun adını sıklıkla duymaya başladık. Oyunların kırılarak oynanabilir hale gelmesini engellemeyi amaçlayan DRM yazılımları, günün sonunda muhakkak bir crack ekibi tarafından kırılıyor.

Valeroa ise yeni bir DRM koruma yazılımı. Geliştiriciler “DRM” olarak nitelendirilmeyi tercih etmese de Valeroa, oyunların kırılmasını engellemeyi amaçlıyor. Fakat bu şirketin yaklaşımı Denuvo’dan oldukça farklı.

Denuvo’nun aksine yalnızca oyun geliştiriciler tarafından belirlenen fonksiyonların korunacağını belirten Valeroa yetkilileri, yazılımın sabit diski meşgul etmediğini söyledi. Ayrıca internet bağlantısına da ihtiyaç duymuyor. Oyunlara günlük yükleme limiti getirilmiyor ve donanım değişiklikleri sorun çıkarmıyor.

Yetkililer, Valeroa korumalı oyunların ilk çıkış sürecinde ve sonraki dönemde kırılmasının çok zor olduğunu, sonrasında ise çok daha kolay hale geldiğini söylüyor. Oyunların en yoğun satışlarını ilk çıktıkları bir kaç haftalık dönemde yaptıklarını düşünürsek, bu yaklaşım çok da tuhaf sayılmaz.

Valeroa korumasını kullanan ilk oyun, City Patrol: Police oldu. Bakalım yeni DRM yazılımı crack yazılımcılarına ne kadar dayanabilecek.