Çin, Elektrikli Otomobillerden Kullanıcı Verilerini Topluyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Çin’in elektrikli otomobillerden konum bilgilerini topladığı iddia ediliyor.

“Güvenlik” adı altında ilginç uygulamalarıyla karşımıza çıkan Çin yönetimi, şimdi de gözünü yavaş yavaş olgunlaşmaya başlayan elektrikli otomobil sektörüne çevirmiş. Bir iddiaya göre Çin yönetimi otomobil üreticilerinden konum bilgilerinin sağlanmasını istiyor. Üreticiler de bunu sağlıyor.

Çin’deki çok sayıda Tesla sahibi, otomobillerinin konum bilgilerini gönderdiğini fark ettiklerini dile getirmeye başladı. Çin’de bu tip durumlarla sık sık karşı karşıya geliniyor olsa da, Tesla müşterileri bu konuyla ilgili bilgi bile verilmediğinden şikayetçi.

Çin yönetimine kullanıcı verilerini sağlayan 200’den fazla üretici olduğu söyleniyor. Bunlar arasında Tesla, Volkswagen, BMW, Daimler, Ford, General Motors, Nissan ve Mitsubishi gibi markaların da bulunduğu belirtiliyor.

Otomobil üreticilerinin yerel kurallara uygun araçlar üretmeye gayret ettiği görülürken, Çin yönetimi bu toplanan verilerin amacının yalnızca güvenlik olduğunu dile getiriyor. Çin gibi büyük bir pazara girmek isteyen büyük şirketler, devletin taleplerine de boyun eğmek zorunda kalıyorlar.