Motrex, Trafik Kazalarını Önlemeyi Amaçlıyor

In Bülten, İş by Recep BaltaşLeave a Comment

Güney Kore merkezli profesyonel bilgi-eğlence sistemleri şirketi Motrex; Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) aracılığıyla, trafik kazalarını en aza indirgemek için geliştirdikleri son teknoloji çözüm önerilerinin tanıtımını İstanbul’da yaptı.

İstanbul’da akıllı şehir teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren yerli bir kurumla görüşülerek, kendilerine Motrex’in geliştirdiği Sürücü Durum Görüntüleme Sistemi (DSM, Driver Status Monitoring System) tanıtıldı ve teslim edildi. Bu işbirliği ile, ilgili profesyonel kurumun belirli bir süre saha testi yapması ve test sonunda ürünle ilgili geliştirilmesi gereken yönlerin tespit edilmesi amaçlandı.

Motrex SDG (Sürücü Durum Görüntüleme), sürücünün yüz ve göz hareketlerini algılayarak tehlike durumunda yolcuyu uyararak trafik kazalarının aza indirgenmesi için geliştirilmiş bir sistem. Örneğin sürücünün normalden fazla göz kapatma veya kafa çevirme gibi hareketleri algılandığı taktirde sürücüye dikkatini toplaması için uyarı alarmı vermekte.

Bu proje, Kore devlet kuruluşu olan KOTRA’nın desteğiyle KSS(Kurumsal Sosyal Sorumluluk) projesi adı altında Koreli şirketlerin sosyal sorumluluk projelerini destekleme ve bölgesel problemleri çözüme kavuşturma amacı taşımakta.

Motrex’in bu sistemi, anlaşılan yerli kurumun test aracına monte edilmiş olup, test sürüşleri sonucu cihazın kullanımına dair geri dönüş yorumları, sadece bu ürünün geliştirilmesi için değil, uzun vadeli olarak otobüs, taksi vb. araçlarda da kullanıma uygun cihazların geliştirilmesi için kullanılacaktır.

Motrex Türkiye Şube Müdürü Yunchul Jung “Geçen yıl Türkiye’de trafik kazalarının yaklaşık %43’ü sürücünün hatası olduğu görülmektedir, Motrex’in SDG(Sürücü Durum Görüntüleme) sistemi bu nedenle meydana gelen trafik kazaları ve ölüm oranlarını azaltmaya yardımcı olacağını düşünüyorum.” ifadelerinde bulundu.