Anasayfa Haber Intel, 7 Nanometreye Sanılandan Hızlı Geçebilir

Intel, 7 Nanometreye Sanılandan Hızlı Geçebilir

Intel, 7 nanometre işlemci üretiminde büyük yol kat ettiğini duyurdu.

Pek çok yonga üreticisi gözünü 7 nanometreye çevirmişken, Intel 14 nanometrelik işlemcilerini piyasaya sürmeye devam ediyor. Yıllardır aynı üretim teknolojisini kullanan Intel’in 10 nanometre yonga üretiminde sıkıntılar yaşadığı ve defalarca ertelemelerle karşılaştığı biliniyor. Şirket bu konuyla ilgili bazı yeni açıklamalar yaptı.

Intel, 10 nanometre yongaların üretilebilmesi için 193 nm dalga boyuna sahip DUVL (Deep Ultraviolet Lithography) lazerleri kullanmaya çalışıyordu. Fakat bu teknolojide başarılı olunamadı.

Ayrı bir ekip tarafından geliştirilmekte olan 7 nanometre teknolojisinde ise 13 nm dalga boyuna sahip EUVL (Extreme Ultraviolet Lithogropy) lazerler kullanılacak. Bununla birlikte üretim de basitleştirilecek.

7 nanometre üretim teknolojisinin geliştirilme sürecinden memnun olduklarını belirten Intel, bunu kendi içlerinde belirledikleri tarihe yetiştirmek için çaba sarf ediyor. Fakat bu tarihin takvimde ne zamana denk geldiği bilinmiyor.

Şirketin 2019’da 10 nanometre yongalarını piyasaya sürmeyi planladığı biliniyor. Bu durumda Intel 7 nanometre işlemcileri en iyi ihtimalle 2020 yılında piyasada görebiliriz. Intel’in yıllar önce yayınladığı yol haritasında ise 2015’te 10 nanometreye, 2017’de ise 7 nanometre geçileceği söyleniyordu.