Anasayfa Haber Lotus, 1.000 Beygir Gücünde Elektrikli Otomobil Geliştiriyor

Lotus, 1.000 Beygir Gücünde Elektrikli Otomobil Geliştiriyor

Ünlü İngiliz spor otomobil üreticisi Lotus, dikkatini elektrikli modellere çevirdi.

Küçük boyutlardaki spor arabalarıyla tanınan Lotus’un, diğer pek çok otomobil üreticisi gibi elektrikli bir model üretmeyi planladığı söyleniyor. Aracın 1.000 beygir gücünde olacağı da verilen bilgiler arasında.

Tesla’nın piyasadaki en güçlü otomobili olan Tesla Model X P100D, yaklaşık 671 beygir gücünde. Araç, bu gücüyle 0 – 100 km/s hızlanmasını 2,5 saniyede tamamlayabiliyor. 1,9 saniyede hızlanacağı belirtilen Tesla Roadster’ın ise kaç beygir gücünde olacağı henüz bilinmiyor. Bu verilere bakarak, 1.000 beygirlik Lotus’un nasıl bir performans sergileyeceğini kestirmek zor.

İşin ilginç tarafı ise Lotus’un bu araca 2,5 milyon dolar fiyat etiketi koyacağının iddia edilmesi. Lotus, Espirit V8 dışındaki tüm araçlarını standart spor otomobil sınıfına konumlandırıyordu. 2,5 milyon dolarlık fiyat etiketi ise Omega kod isimli bu yeni aracı, McLaren P1 ve Bugatti Chiron gibi otomobillerin de bulunduğu hiper otomobil klasmanına taşıyacak.

Önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi beklenen Tesla Roadster ise 200.000 dolardan satılacak. Tesla bu fiyatla hiper otomobil sınıfındaki dengeleri de değiştirebilir. Elektrikli Lotus Omega’nın ise 2019’da resmen tanıtılacağı, 2020 yılından sonra da piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.