Anasayfa Haber Mobil Uygulamalar İzinsiz Konum Paylaşımı Yapıyor

Mobil Uygulamalar İzinsiz Konum Paylaşımı Yapıyor

Yapılan araştırmada, çoğu uygulamanın kullanıcı konumlarını reklam verenlere izinsiz sağladığı ortaya çıktı.

Hepimizin cebinde bulunan akıllı telefonlar, yüklü olan uygulamalarıyla gizliliğimizi ve güvenliğimizi tehlikeye atabiliyor. Bu uygulamaların telefonumuzdan elde ettiği veriler, reklam verenlerle izinsiz bir şekilde paylaşılabiliyor.

Yapılan bir araştırmada 20 tane popüler uygulamanın konum verilerini ne şekilde kullandığı incelendi. Bu uygulamalardan 17 tanesi, 70 tane farklı şirkete isabetli konum bilgisi sağladı. iOS’taki WeatherBug isimli uygulama ise tek başına 40 farklı şirkete konum bilgisi gönderdi.

Bu 17 uygulamadan yalnızca 4 tanesi kullanıcıya verilerin reklam amaçlı kullanılabileceği bilgisini verdi. Geri kalan 13 tanesi herhangi bir bilgilendirme yapmadan konum verilerini paylaştı.

Konum verilerinin anonim olarak paylaşılması az da olsa teselli sağlıyor. Veriler, herhangi bir şekilde telefon numarası veya isimle ilişkilendirilmiyor. Fakat yine de kişilerin günlük rotasını açığa çıkarıyor.

Bazı uygulamaların günde 14.000 kere konum verisi aldığı belirtiliyor. Bu da gizliliğin yanı sıra, batarya tüketimi konusunda da sıkıntılara sebep oluyor. En iyisi konum verilerinin zorunlu olmadığı uygulamalar için konum erişimini kapatmak.