Anasayfa Haber Intel, Sunny Cove İşlemci Mimarisini Duyurdu

Intel, Sunny Cove İşlemci Mimarisini Duyurdu

10 nanometre ölçeğindeki yeni mimari, çeşitli alanlarda performans artışı getirecek.

Intel’in uzun süredir ertelediği 10 nanometre üretim teknolojisinden ilk haberler gelmeye başladı. Şirket, ilk 10 nanometre işlemci çekirdeği mimarisi Sunny Cove’u duyurdu.

Sunny Cove mimarisi hem tek çekirdek, hem de çok çekirdek işlemlerde performans artışı sağlayacak. Ayrıca yeni komut setleri de performans artışlarına katkıda bulunacak.

Intel, önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak olan Sunny Cove işlemcilerinin “Daha derin, daha geniş ve daha akıllı” olduğunu söylüyor. Daha derin olması, önbellek boyutlarının artırılmasıyla paralelleştirme imkanları konusunda daha başarılı olacağı anlamına geliyor. Daha geniş olması da yeni çekirdeklerin paralel olarak daha fazla işlemi gerçekleştirmesine işaret ediyor. Daha akılı olması ise geliştirilmiş komut setlerini vurguluyor.

%75’e varan performans artışı

Yeni komut setleri, çekirdeklerin özel işlemleri çok daha yüksek performansla tamamlamasını sağlayacak. Bu komut setleri, özellikle şifreleme ve makine öğrenmesi konularında büyük fark yaratacak. Bir demoda AES-256 şifrelemesini kullanan 7-Zip’in performansı gösterildi. Sunny Cove, kendine denk başka bir Intel işlemciye göre %75 daha yüksek performans sergilemeyi başardı. Bu farkın elde edilebilmesi için 7-Zip’in yeni komut setleriyle uyumlu hale getirildiği belirtildi.

Sunny Cove mimarisiyle birlikte 64 terabayt olan bellek kapasitesi sınırı, 4 petabayta yükseltiliyor. Bu artış şimdilik bizim için hiçbir şey ifade etmiyor olsa da, ileride bellek – SSD’lerin (Intel Optane Memory) yaygınlaşması durumunda fayda sağlayacak.

1 Teraflop tümleşik grafik birimi

Sunny Cove ile birlikte 11. nesil tümleşik grafik birimleri kullanılacak. Bu yeni grafik birimleri, 1 Teraflop işlem gücüne ulaşacak. Karşılaştırma için GTX 1080’in 8,8 TFLOP, Ryzen 5 2500U’daki Vega 8’in ise 1,1 TFLOP işlem kapasitesine sahip olduğunu hatırlatalım. Ayrıca Adaptive Sync desteğini de beraberinde getirecek.

Sunny Cove, Meltdown ve Spectre açıklarının Tip 3 ve L1TF sürümlerine karşı donanımsal koruma da sağlacayak şekilde tasarlanmış. Sunny Cove’dan sonra ise Willow Cove ve Golden Cove çekirdekleri geliştirilecek. Golden Cove’un 2021 yılında piyasaya çıkacağı söyleniyor.