Anasayfa Haber Huawei Mate 20 Lite Hızlı Şarj Özelliği Ne Kadar Hızlı?

Huawei Mate 20 Lite Hızlı Şarj Özelliği Ne Kadar Hızlı?

Artık akıllı telefonlarımız olmadan hiçbir şey yapamaz, hiçbir yere gidemez hale geldik.

Gündelik bütün işlemlerimizi akıllı telefonla yapıyor, içeriklerimizi üretiyor, sosyalleşmemizi bile telefonlar üzerinden, sosyal medya aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Fakat akıllı telefonların batarya kapasitesi bazen bu tempoya dayanmıyor. Yoğun kullanımlarda telefonu gün içerisinde tekrar şarj etmek gerekebiliyor.

Özellikle telefonunu iş amaçlı kullananlar, sık sık şarj bitmesi nedeniyle kullanıma ara vermek zorunda kalabiliyor. Bu da zaman kaybına yol açabiliyor. Ancak Huawei gibi hızlı şarj desteği olan telefonlarla epey zaman kazanmak mümkün.

40 Watt gücünde şarj adaptörü

Huawei, bu sene çıkardığı orta ve üst seviye telefonlarında bu soruna bir çözüm getirmiş. Son dönemde piyasaya çıkan pek çok telefonun hızlı şarj özelliği var ve firmalar size belli bir sürede belli bir şarj kapasitesine ulaşma vaadi veriyor. Örneğin yarım saatte %50 şarj kapasitesine ulaşmak gibi.

Bu da genellikle daha yüksek kapasiteli şarj adaptörleriyle sağlanabiliyor. Huawei ise bu konuda oldukça iyi bir adım atıyor. Huawei Mate 20 Lite modelinde HW-100400C00 model şarj adaptörünü kullandığını görüyoruz. Bu adaptör 10V/4A, yani 40W’lık bir güç sağlıyor. Tabii ki bu rakam potansiyel olarak ulaşılabilecek en yüksek değeri işaret ediyor. Sürekli olarak 40 Watt akım vermek, genellikle batarya ömrü için pek sağlıklı değil.

Mate 20 Lite şarjı ne sürede doluyor?

Huawei Mate 20 Lite şu anda hızlı şarj deneyiminin en iyi yaşanabileceği telefonlardan biri. Huawei, bu modelinde yarım saat içinde %70 doluluk vaat ediyor. Eğer telefonun ne kadar sürede tam kapasite dolduğunu merak ediyorsanız, o da sadece 1 saat 21 dakika tutuyor.

Peki %70 kapasite sadece yarım saatte dolarken, tamamının dolması neden daha uzun sürüyor? Firmaların pil ömrünü korumak için yazılımsal bir koruma geliştirdiğini söyleyebiliriz. Buna rağmen, Mate 20 Lite’ın piyasadaki rakiplerine baktığımızda tam doluluk oranına ulaşma hızında birinci sırada olduğunu söylemek de mümkün.

Hızlı şarj neden önemli?

Neredeyse herkes telefonunu gece yatmadan şarja takıyor. Ancak bir gece herhangi bir sebepten dolayı bu düzen bozulursa, cihazın şarjı sorun olabiliyor. Bu yüzden de hızlı şarj desteği, akıllı telefonlarımız için büyük nimet.

Huawei Mate 20 Lite gibi bir telefonla tüm gün yoğun kullanımdan sonra dahi %25-30 dolaylarında bir şarj kapasitesi kalsa da, bazen işleriniz planlandığı gibi gitmeyebilir. Telefona acil ihtiyacınız olduğunda cihazınız tamamen kapanmış olabilir. Böyle bir senaryoda, hızlı şarj sayesinde telefonunuzu kullanılabilecek şarj seviyesine getirmeniz sadece dakikalar alacaktır.