Apple, Nvidia Harici Ekran Kartlarını Engelliyor

In Haber by Ruşen Göbel3 Comments

Yeni macOS 10.14 Mojave sürümünde harici Nvidia ekran kartları çalışmıyor.

Apple’ın işletim sistemleri üzerindeki tüm kontrolü elinde tutmayı tercih ettiğini biliyoruz. Apple’ın izni dışında bu sistemlere herhangi bir yazılım veya sürücü yüklemek pek mümkün değil. Optimizasyon ve güvenlik odaklı bir şirketin bu tercihini anlayabiliyoruz. Fakat Apple’ın son hamlesi kafaların karışmasına sebep oluyor.

macOS 10.14 Mojave sürümünü yükleyen ve Nvidia’nın harici ekran kartlarını kullanan kullanıcılar, bu sürümde ekran kartlarının çalışmadığını fark etti. Apple’ın web sitesine göre sistemlerde yalnızca “Mac Edition” Quadro K5000 ve GTX 680 ekran kartları kullanılabiliyor. Bu kartların ikisinin de 2012 yılında piyasaya çıktığını belirtelim.

Mojave sürümü öncesinde kullanıcılar, Mac bilgisayarlarında Pascal tabanlı ekran kartlarını kullanabiliyordu. Nvidia’nın CUDA teknolojisi de oyunların yanı sıra pek çok farklı iş yükünde büyük performans artışı sağlıyordu.

Bu noktada Nvidia’nın yeni RTX serisi kartlarında yapay zeka ve Ray Tracing çekirdekleri gibi farklı donanımların da bulunduğunu hatırlatmak gerek. Bu donanımlar özellikle tasarım gibi konularda çalışanlar için çok ciddi bir performans getirisi sağlayabilirdi.

Nvidia ise durumun farkında olduklarını, fakat Apple’ın izni olmadan sürücü yayınlamalarının mümkün olmadığını dile getirmişti. Problem, Mojave sürümünün çıkışından bu yana, yani Eylül’ün sonundan beri devam ediyor.

Mac bilgisayarını iş amaçlı kullanan tasarımcılar ve geliştiriciler ise durumdan şikayetçi. Uzun bir süredir Twitter üzerinden Apple’a çağrıda bulunuyorlar. Fakat Apple bu konuda geri adım atacak gibi görünmüyor.