Anasayfa Haber Ticari Amaçlı İlk Elektrikli Uçağın Üretimine Başlandı

Ticari Amaçlı İlk Elektrikli Uçağın Üretimine Başlandı

Eviation tarafından geliştirilen elektrikli uçak, tek şarj ile 1.000 kilometre menzile sahip.

İsrail merkezli Eviation şirketi, ticari amaçlı ilk elektrikli uçağı Alice’in üretimine başlandığını duyurdu. 9 yolcu ve 2 mürettebat taşıyabilen uçakta 2 tane 260 kW gücünde Siemens elektrik motoru bulunuyor.

Bu motorlar kanatların uç kısımlarına yerleştirilmiş. 900 kWh kapasiteli bataryası bulunan Alice, tek seferde 1.000 kilometre uçuş menziline sahip. Elektrikli uçağın ulaşabildiği hız ise saatte 444 kilometre.

Eviation’ın yönetimindeki Omer Bar-Yohay, uçağın işletme maliyetinin benzer pervaneli ve petrol yakıtlı uçaklara göre çok daha düşük olduğunu dile getirdi. Modern uçakların saatlik uçuş maliyeti 1.000 dolar seviyesindeyken, Alice’in saatlik maliyeti yalnızca 200 dolar seviyesinde. Çevreye daha az zararlı olması, bakım maliyetlerinin düşük olması ve çok daha sessiz olması da diğer avantajları.

Şirket,  2 tane uçağın üretimine başlamış. Bunların biri, önümüzdeki yılın ilk aylarında uçuşa başlayacak. 3 milyon dolar fiyat etiketine sahip olan uçağın, uçuş sertifikalarını almayı 2021 yılında tamamlaması bekleniyor. Ardından da seri üretimine başlanacak.