Anasayfa Haber Blizzard’ı Finans Ekibi Yönetmeye Başladı

Blizzard’ı Finans Ekibi Yönetmeye Başladı

Blizzard’ın son zamanlarda verdiği sıra dışı kararların sebebi ortaya çıktı.

2018’de büyük hatalar yapan ve hayran kitlesini kızdıran Blizzard, son dönemde iyiden iyiye bir Electronic Arts olma yolunda hızla ilerliyor. Geçtiğimiz aylarda bir kaynağın ismi gizli tutulan Blizzard çalışanlarıyla yaptığı röportajda, şirketin kültürünün değişmeye başladığı ve ilk defa giderlerin düşürülmesinin konuşulduğu dile getirilmişti.

Tabii bu röportajın sebebi de Blizzard’ın son dönemde kaliteyi iyiden iyiye düşürmüş olması. WoW: Battle for Azeroth, oyunun hayranları tarafından “en kötü ek paket” olarak nitelendiriliyor. Hearthstone’un yeni paket tanıtımları, Ben Brode ayrıldığından beri aynı tadı vermiyor.

Heroes of the Storm’un e-spor tarafı bitirildi, ekibi küçültüldü. Diablo hayranları ise Blizzcon’da Diablo Immortal’ın duyurulmasıyla birlikte büyük bir hızla Path of Exile’a geçişini sürdürüyor. Tüm bu olaylarla birlikte Activision Blizzard hisseleri, Ekim’den bu yana 83 dolardan 45 dolara düşmüş durumda.

Blizzard’ın bu gidişatı hayranlarını üzerken, olayın Activision etkisinden kaynaklandığı düşünülüyor. Blizzard çalışanlarından alındığı söylenen bilgiler ise yeni finans direktörüne işaret ediyor. Amrita Ahuja adındaki yeni CFO, Blizzard’a geldiği Mart 2018 tarihinden beri harcamaların azaltılması yönünde baskı yapıyor.

Finans yetkilileri toplantılara katılıyor

Geliştirici ekipler giderleri düşürmek için kafa yorarken, finans bölümünün şirket üzerindeki etkisinin görülmeye başladığını dile getiriyorlar. Eskiden Blizzard’ın finans bölümünün “görünmez bir fonksiyon” olduğunu belirten çalışanlar, son aylarda tüm toplantılarda görülmeye başladıklarını belirtiyorlar.

Stratejik kararların ise pazarlama ve finans ekipleri tarafından verildiğini ekliyorlar. Ayrıca çalışanların bu gidişattan da endişeli olduğunu söylüyorlar. Amrita Ahuja’nın katıldığı Mart’ta 73 dolar olan hisseler, şu anda 45 dolar seviyesinde. Üstelik sürekli düşmeye de devam ediyor.

 

Video Reklam: