Anasayfa Haber Kara Delikler, Zamanda Yolculuğa Sebep Olabilir

Kara Delikler, Zamanda Yolculuğa Sebep Olabilir

Kara deliklerle ilgili yeni bir teori, bunların yuttukları maddeyi geleceğe gönderdiği fikrini işliyor.

Uzayın en gizemli cisimleri olan kara delikler hakkında yıllardır araştırmalar yapılmasına rağmen pek az bilgiye sahibiz. Einstein’ın Genel Görelilik Teorisine göre, kara deliğin merkezindeki maddenin hacminin sıfıra indiği (Singularity) düşünülüyordu. Fakat yayınlanan yeni bir araştırma ortaya farklı bir iddia atıyor.

Fizikçiler ve gökbilimciler uzun süredir Singularity fikrinin yanlış olduğunu düşünüyorlar. Çünkü bir maddenin hacminin sıfır olması, yoğunluğunun sonsuz olması anlamına geliyor. “Sonsuzluk” kelimesinin ise gerçek dünyada yerinin olmadığı belirtiliyor. Bu sonsuzluğu yaratan şeyin bizim matematiğimiz olduğu konuşuluyor. Dolayısıyla farklı bir matematiğe ihtiyacımız olduğu söyleniyor.

Bu noktada verilen örnek ise Newton’ın yerçekimi yasası. Yerçekimini uzaydaki nesneler (gezegenler, yıldızlar vs.) arasında hesaplarken ayrı, gezegenlerin yüzeyi üzerinde veya yakınlarında hesaplarken ayrı formüller kullanılıyor. Eğer yıldızlar arasındaki formülü kullanarak bir objeyi Dünya’nın merkezine yaklaştırdığımızı varsayarsak, bu nesnenin neredeyse sonsuz bir yerçekimi kuvvetine maruz kaldığını görüyoruz. Fakat pratikte durum elbette ki öyle değil.

Kara delikten beyaz deliğe

Yapılan yeni araştırmada “döngü kuantum yerçekimi” teorisi kara deliklere uygulandı. Bu matematiksel teoriye göre, kara deliklerin merkezinin yakınlarında uzay-zaman çok güçlü bir şekilde eğriliyor. Bu uzay-zaman, gelecekteki beyaz delik yapısındaki bir bölgeye doğru ilerliyor. Beyaz delik, tahmin edeceğiniz gibi kara deliğin tam tersi özelliklere sahip bir yapı. Maddeyi kendine çekmek yerine dışarı itiyor.

Güçlü yerçekimi alanlarında zamanın yavaşladığı biliniyor. Kara delikler de evrenin en güçlü yer çekimi alanlarını oluşturuyor. Bu bilgiler bir araya getirildiğinde ise ortaya şu sonuç çıkıyor; kara deliğe gönderilen maddeler aslında merkezine çarpıp gelecekteki beyaz delik yapısı sebebiyle geri fırlıyor.

Kara deliğe ulaşırken güçlü yerçekimi alanı dolayısıyla zamanın yavaşlaması, bu sürecin çok çok uzun bir vakit alması anlamına geliyor. Bu da aslında zamanda yolculuk anlamına geliyor. Araştırmacıların haklı çıkması durumunda, uzak gelecekte şimdinin kara delikleri beyaz deliğe dönüşecek ve maddeleri püskürtmeye başlayacak.