Nvidia RTX 2070 Max-Q Test Sonuçları Sızdırıldı

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Nvidia’nın yeni mobil GPU’sunun benchmark testlerinde GTX 1080’i geçebildiği ortaya çıktı.

Nvidia’nın duyurusunu yapmamış olduğu pek çok yeni ekran kartı modeli, son günlerde bir bir benchmark sitelerinde ortaya çıkmaya başladı. GTX 1160, RTX 2060 ve GTX 1150 derken, şimdi de dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen RTX 2070 Max-Q modelinin test sonuçları gün yüzüne çıktı.

Max-Q modelleri, Nvidia’nın en ince dizüstü bilgisayarlarda bile kullanılabilmesi amacıyla geliştirdiği ekran kartları. İnce dizüstü bilgisayarlarda soğutma sistemi için pek fazla alan bulunmuyor. Dolayısıyla Nvidia, GPU’nun saat hızını düşürerek daha az ısınmasını sağlamayı amaçlıyor. Bu sebepten dolayı da bir serinin en güçsüz modeli, genellikle Max-Q sürümü oluyor.

RTX 2070 Max-Q da muhtemelen saat hızları en düşük seviyedeki RTX 2070 sürümü olacak. Fakat kartın buna rağmen son derece yüksek performans sergileyebildiği ortaya çıktı. RTX 2070 Max-Q, Final Fantasy XV benchmarkında GTX 1080’in masaüstü sürümünü geride bırakmış. RTX 2070 Max-Q 3.080 puan alırken, GTX 1080 2.892 puanda kalmış.

Bu testin hangi ayarlarda yapıldığı bilinmiyor. Fakat önemli bir noktayı da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Final Fantasy XV, DLSS destekli ilk oyunlar arasında yer alıyor. DLSS de GPU’nun Anti Aliasing’i derin öğrenme çekirdekleri aracılığıyla işlemesini sağlıyor.

GPU da AA ile uğraşmadan tüm hızıyla kareleri çizmeye devam ediyor. RTX serisi kartlarda DLSS desteği var. Fakat GTX 1080’de DLSS bulunmuyor. Dolayısıyla DLSS desteğinin bulunmadığı oyunlarda işlerin tersine dönme ihtimali de var.