Anasayfa Haber Tüm Playstation 4 Konsolları Etkileyebilecek Açık Keşfedildi

Tüm Playstation 4 Konsolları Etkileyebilecek Açık Keşfedildi

Hacker grubu fail0verflow Playstation 4’ün tüm donanım ve yazılım sürümlerini etkileyebilecek bir açık keşfetti.

Ünlü hacker grubu fail0verflow, PlayStation 4 üzerinde kod çalıştırmayı sağlayan yeni bir yol keşfetti. Bulunan yeni açık, PlayStation 4’ün güney köprüsündeki EMC bölümünde kod yürütmeyi sağlıyor. Tüm donanım sürümlerinde bu bölüm bulunuyor. Özellikle kırılamayan yeni yazılım sürümlerine sahip cihazlarda bu yöntemin kullanışlı olabileceği belirtiliyor. Ancak yöntem sıradan kullanıcılar için zor ve teknik bilgi gerektiriyor.

Bulunan açık, PlayStation 4’ün CEC arayüzündeki hataları kullanıyor. CEC, PlayStation 4 konsolunu açtığınızda ya da kapattığınızda, televizyonunuzun da otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayan bir HDMI protokolüdür. Bu protokolde bulunan hatayı tetiklemek için PlayStation 4 konsolunun güney köprüsünde (Donanım sürümüne göre Aeolia ya da Belize olarak adlandırılan) yer alan verilerin üstüne yazılması ve buradan kod yürütülmesi gerekiyor.

Tüm bunları yapmak için çok sayıda donanım ve yazılım müdahalesine ihtiyaç duyuluyor. Şimdilik sıradan kullanıcıların uygulaması pek de mümkün olmayan bu açığın, gelecekte diğer hackerlar tarafından geliştirilebileceği düşünülüyor.