Anasayfa Makale Red Hat Enterprise Linux 8 Beta Pek Çok Yenilik Getiriyor

Red Hat Enterprise Linux 8 Beta Pek Çok Yenilik Getiriyor

Red Hat’in yeni Enterprise Linux 8 beta sürümünün getirdiği yenilikleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Linux konteynerleri, kübernetler, yapay zeka, blockchain ve diğer birçok teknolojik yeniliğin kalbinde Linux bulunuyor. Linux sağlayıcısı Red Hat ise işletmeleri hedefliyor ve Red Hat Enterprise Linux 8 Beta ile iş dünyasını geleceğe hazırladığını ifade ediyor.

Birçok şirket, özelleşmiş hizmetlerini ve ürünlerini sunmak için Linux konteynerlerini ve kübertnet’leri kullanmaya başladı. Red Hat Enterprise Linux 8 Beta da IT ekiplerinin mevcut teknolojik yatırımlarını daha iyi değerlendirmesini ve yeni ihtiyaçlara daha kolay çözüm getirmesini amaçlıyor.

Red Hat Enterprise Linux 8 Beta, yüzlerce geliştirmeyi ve yeni özelliği sunuyor. Tüm bunları yaparken de mevcut sistemleri kesintiye uğratmadan hibrit bulut geçişini ve dijital dönüşümü destekliyor.

Bu sürüm ile birlikte tanıtılan “Uygulama Akışları” konsepti, kullanıcı paketlerini daha kolay ve esnek bir şekilde ulaştırmayı sağlıyor. Kullanıcı paketleri temel işletim sistemi paketlerinden daha hızlı güncelleniyor ve işletim sisteminin yeni sürümünü bekleme ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Aynı paketin birçok sürümü de bu konsept ile birlikte yüklenebiliyor. Böylelikle sistem kararlılığı ve düzenlemeleri etkilemeden özelleştirilmiş Red Hat Enterprise Linux sürümleri ortaya çıkarılabiliyor.

Red Hat Enterprise Linux 8 Beta, IPVLAN aracılığıyla konteynerler içerisinde daha verimli ağ olanağı sunuyor. Böylelikle sanal makinelerle iç içe konteynerler ağ kaynaklarına iş gücü kaybına ve gecikmeye uğramadan bağlanabiliyor.

Ayrıca Bottleneck Bandwidth ve Round-Trip Propagation Time (BBR) tıkanıklık kontrol algoritmasını destekleyen yeni TCP/IP çatısı sunuluyor. Böylelikle yüksek performanslı, düşük gecikmeli ve düşük paket kayıplı internet hizmetleri sunulabiliyor.

Güvenlik

Daha önceki Red Hat Enterprise Linux sürümlerinde olduğu gibi RHEL 8 Beta da güçlendirilmiş çekirdeğe ve güvenlik yamalarına sahip. OpenSSL 1.1.1 ve TLS 1.3, RHEL 8 Beta’da destekleniyor. Böylelikle bu platform altındaki sunucu yazılımları kullanıcı verilerini korumak için en yeni kriptografik koruma standartlarını kullanabilecek.

Tüm sistemi kapsayan kriptografik kurallar da yeni sürümle sunuluyor. Böylelikle belirli uygulamalarda ek ayar yapmaya gerek olmadan bir komutla uyumluluk sağlanabiliyor.

Linux Konteynerleri

Red Hat, RHEL 7 ile birlikte iş dünyası için Linux konteynerlerini tanıttı. Linux konteynerleri artık dijital dönüşümün kritik bileşeni olarak gösteriliyor. İş dünyası uygulamaları için daha esnek ve portatif bir yol haritası sunuyor.

Red Hat’ın hafif konteyner uygulamaları RHEL 8’de yer alıyor. IT güvenlik ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilen Buildah (konteyner oluşturma), Podman (konteyner yürütme), Skopeo (konteynerları paylaşma ve bulma) araçları sayesinde geliştiriciler konteyner içerisinde yer alan uygulamaları daha hızlı ve erimli şekilde geliştirebilecek, bulabilecek, yürütebilecek ve paylaşabilecek.

Sistem Yönetimi

Birçok veri merkezi Linux alt yapısını kullanmaya başladı. Bu durum beraberinde karmaşık sistem izlerini takip etmek ve zor görevleri gerçekleştirmek zorunda bırakan bir yönetim sorunu getirdi. RHEL 8 Beta, farklı tecrübe seviyesine sahip sistem yöneticilerinin hayatını Red Hat Enterprise Linux Web Konsolu üzerindeki tek ve kararlı kullanıcı kontrol paneliyle kolaylaştırıyor. Basitleştirilmiş arayüz sayesinde RHEL sunucularını ve sanal makineleri uzaktan ya da yerel olarak daha kolay yönetme imkanı tanıyor.

Composer yazılımı ile birlikte RHEL kullanıcıları hibrit bulut platformları arasında daha kolay şekilde imajları yönetebilecek. Composer, sunduğu grafik arayüzü ile birlikte paketlere ulaşmayı ve yüklenebilir imajları oluşturmayı basitleştiriyor. Böylelikle geniş bir yelpazede RHEL imajları oluşturulabiliyor.

Yum paket yöneticisinin yeni sürümü Yum 4; yüksek performans, düşük paket bağımlılığı ve özelleşmiş iş yükü ihtiyaçlarını karşılayabilecek daha fazla paket seçeneğiyle birlikte sunuluyor.

Dosya Sistemleri ve Depolama

RHEL 8 Beta ile birlikte karmaşık veri yönetimi ile baş etme imkanı sunan Stratis dosya sistemi sunuluyor. Stratis ile birlikte sistem yöneticilerinin uğraşması gereken ve veri yönetimi ile ilişkili karmaşık detaylar azaltılıyor.

File System Snapshots özelliği ile birlikte sanal makine klonlama gibi dosya düzeyinde gerçekleşen işlemler daha hızlı hale geliyor. Üstelik bu sırada sadece veri değiştiği zaman depolama alanı tüketiliyor. LUKSv2 desteği ile birlikte de şifrelenmiş verilere daha basit ulaşım ve gelişmiş veri güvenliği sağlanıyor.

RHEL 8 Beta’yı Deneyin

Red Hat müşterileri ve takipçileri bu bağlantıyı kullanarak yeni sürümü deneme imkanına sahip. Geliştiriciler de Red Hat Geliştirici Programı aracılığıyla yeni sürümü deneme imkanı bulabilir. Red Hat Enterprise Linux dünyasına yeni kullanıcılar ise bu bağlantıyı kullanarak RHEL 8 Beta’ya ulaşabilir ve  README dosyasında yer alan talimatları uygulayarak yazılımı indirip yükleyebilir.