Anasayfa Video ASUS ROG Thor 1200W Platinum Güç Kaynağı İncelemesi

ASUS ROG Thor 1200W Platinum Güç Kaynağı İncelemesi

ASUS ROG Thor 1200W incelemesinde OLED ekranı ve RGB aydınlatması dışındaki özellikleriyle de dikkat çeken, üst seviye güç kaynağının önemli detaylarına bakıyoruz…

Thor’un çekici olarak fuarda gördüğümüz ASUS ROG Thor 1200W güç kaynağına yakından bakıyoruz. ROG Thor 1200W hem görüntü olarak muazzam, hem de özellikler olarak sağlam bir PSU. Nasıl mı? Adım adım ilerleyelim.

Güç tüketimini canlı gösteren ASUS güç kaynağı ROG Thor 1200W Platinum’u inceledik. ROG Thor ile birlikte PSU’ya da RGB ve OLED geliyor ve daha ilginci bunlar işe yarıyor. İşte detaylar…

00:10 – ASUS’un güç kaynağı piyasasına girişi.
00:40 – OLED ekranın işlevi.
01:27 – Computex 2018’de tanıtılmıştı.
01:40 – Ağırlık ve ölçüler.
03:10 – ROG Thor’un içini açıyoruz.
03:40 – Test ettiğimiz sistem ve ek seçenekler.
04:30 – Verimlilik.
07:35 – 0 dB tuşu ile fan ayarı yapılabiliyor.
07:52 – Modüler bağlantıların görüntüsünü burada bulabilirsiniz. Liste makalemizde.
08:30 – Kablolara bakıyoruz.
08:50 – Aura Sync desteği.
09:30 – Değerlendirme.

Bilgisayar donanımı alanında en büyük ve en köklü markalardan olan ASUS’un, bu yıl hem işlemci soğutucuları, hem de güç kaynakları tanıtıldı. ASUS, ROG Thor 1200W Platinum’un, gerçek zamanlı güç kullanımını gösteren, entegre OLED panelli ilk güç kaynağı olduğunu duyurdu.

Yani güç kaynağı üzerinde kaç Watt güç tükettiğini görebildiğiniz OLED bir ekran var ve bu çok güzel görünüyor. Daha önce güç kaynakları kapalı kutulardan ibaret görünüyordu, şimdi bir PSU sistemin güncel bilgi sunan ekranlarından birini üzerinde taşıyor. Bu da çok önemli bir yenilik. Zira her an sisteminiz kaç Watt güç tüketiyor görebiliyorsunuz. Peki bu ürün nereden çıktı?

ROG yani Republic of Gamers markasıyla ASUS’un en üst seviye ürünlerini görüyoruz. Burada ROG ibaresi taşıyan ürünlerin yenilikçi de olması gerekiyor. Thor da bu yenilik ile piyasaya giriş yaptı. Bu sayede ASUS, ürünlerini seven kullanıcılara artık A’dan Z’ye hemen hemen her bileşende birbiriyle uyumlu tasarım ve performans özelliklerine sahip seçenekler sunabiliyor. Bunun farklı bir yönünü TUF Gaming Alliance girişiminde görmüştük. ROG ise tamamen ayrı bir kafa…

 

Tasarım

Dehşet bir tasarım ile dikkat çeken bu güç kaynağı, 2.37 kilogram ağırlığında. 152 x 88 x 192mm ölçülerinde. Kaliteli PSU ağır olur demiştik, bu da istisna değil.

Işıl ışıl RGB aydınlatmaları, ASUS Auda Sync destekli, anakarttan fareye kadar her şeyi bir arada kontrol edebilirsiniz. Efektler çok zengin, dalgalanma, yanıp sönme, nefes alma, müzik efekti gibi 12 farklı gösterge türü listelenmiş.

Dışarıdan bakıldığında çok iyi bir tasarımın ötesinde bol bol güç bağlantı noktası ve tamamen modüler kablolama mevcut.

Kabloların her biri oldukça pahalı ya da emek gerektiren özel tarzda hazırlanmış. Custom denilen özel el yapımı kalitesinde kılıflı kablolar var.

ASUS anakartın üzerindeki adreslenebilir RGB başlığına takılabilen bir adet de RGB bağlantısı var.

ATX12V v2.5, EPS 2.92 standartlarında ve 10 yıl garantinin yurtdışında bol bol anıldığını duyuyoruz.

3.3V hattından 25 amper 125 Watt, 5V hattından 25 amper, 12V hattından 100 amper yani 1200 Watt güç verebilen bir PSU bu.

5VSB hattında 3 amper ve 15 Watt değeri özellikle sistem kapalıyken USB portlarından şarj gibi noktalarda, hızlı uykudan uyanışta önemli. Çok daha yüksek Watt değerleri verebilecek bir PSU bu ancak gerek yok.

-12V hattında da maksimum güç 0.3 amper ve 3.6 watt olarak belirtilmiş.

Modüler kablolara baktığımızda durum şu:

 

Açıklama Kablo sayısı Bağlantı sayısı (toplam)
20+4 pin ATX güç kablosu (610mm) 1 1
4+4 pin EPS12V (650mm) 2 2
6+2 pin PCIe (680mm) 4 3
6+2 pin PCIe (680mm +70mm) 2 4
SATA (350mm+150mm+150mm+150mm) 1 4
SATA (400mm+115mm+115mm+115mm) 2 8
4 pin Molex’ten 2x SATA’ya (150mm) 1 2
4 pin Molex (350mm+120mm) 1 2
4 pin Molex (450mm+120mm+120mm) 1  3
FDD Adaptörü (+105mm) 1 1
RGB Kablosu (800mm) 1 1
RGB senkronizasyon kablosu (800mm) 1 1
AC güç kablosu (1380mm) 1 1

İçerisini açtığımızda tepede öncelikle 135 mm fanımız var. Burada ASUS’un Wing-Blade fan tasarımı kullanılıyor.

Bu IP5X toza dayanıklı bir fan ve uzun ömürlü. 50 derecede devreye girecek şekilde ayarlı.

İçeride devasa bakır sarımlar, uç noktada kaliteli, abartı seviyede uzun ömürlü ve verimli bileşenlerle dopdolu.

Üstelik içinde bile ROG logosu unutulmamış, bu bileşenler masif blok soğutucular ile daha stabil çalışacak şekilde kuşatılmış. Elektrik ve elektronik alanında sıcaklık kontrolü çok önemli. Parçalar ısındıkça genleşiyor, verimlilik düşüyor, israf artıyor, istikrar azalıyor. Oysa sistemimizin çökmeden ve yüksek performans vererek çalışması için istikrarlı bir güç beslemesine ihtiyacı var.

Prizden çıkan elektriğin düzenlenmesi, doğru şekilde her bileşene dağıtılması sistemdeki her bileşenin iyi tasarlanmış ve üretilmiş olmasını gerektiriyor. Özellikle kaliteli sarımlar, bileşenler ve devasa soğutma bu alanda önemli özellikler.Dışı kadar içi de güzel bir güç kaynağı bu.

Bu masif soğutma tepedeki fan çalışmadan, normal koşullarda pasif soğutma ile 0 db ses seviyesinde çalışmasının da önünü açıyor.

Altyapı

Sonuçta ASUS hesaplı bir modeli alıp üzerine RGB ve ASUS logosu ekleyip piyasaya sürmeye çalışabilirdi ama böyle ucuz bir şeye kalkışmamış. Tutup Seasonic’in en üst düzey PSU’larından birinde ağır geliştirmeler ve özelleştirmeler yaparak, kendi VRM bilgisini, fan tasarımı ve soğutma gücünü işin içine katmış. Ortaya yenilikçi ve kalite çıtasını yükselten yeni bir ürün çıkmış durumda. Bu arzulanan bir güç kaynağı olmayı başarıyor.

Evet altında yatan PSU aslında iskelet olarak Prime Ultra 1000 Platinum ancak pratikte artık pek bir alakası kalmamış durumda. Özellikle ses seviyeleri olarak arada bir uçurum var, ROG Thor her açıdan çok daha iyi bir güç kaynağı. Zira yüksek hassasiyetli üretim yeteneğine ASUS’un elindeki silahlıktan pek çok güzel detay eklenmiş ve bu nihai ürünü tamamen farklı bir ürün haline getirmiş.

Bu Sertifikalar Ne Kadar Önemli? Verimlilik de Ne?

80 Plus Platinum sertifikasına sahip yani çok verimli bir PSU. Ne kadar derseniz ETA-A sınıfı, yani yüzde 88-91 toplam verimlilik oranı var. Bu da prizden çekilen elektriğin boşa sıcaklık ve kayıp olarak harcanmaması demek.

Güç kaynağınız, bileşenlerinize çektikleri kadar elektrik verir. 1200W bir güç kaynağı bazen 30 Watt, bazen 300 Watt çekerek çalışır. Çok sorulduğu için özellikle belirtiyoruz, sistemde 1200 Watt güç tüketecek parçalar yoksa, güç kaynağı saatte 1200 Watt çekmez, gerekeni çeker. Verim oranı düşükse fazla çekerek yine o gücü sağlar. Ancak bazen verimsiz olduğu gibi güç kaynağının Watt değeri de sahte olur. 600 Watt yazdığı halde 300 Watt’ı veremez, sorunlar yaşanır. İşte bu da PSU pazarının karanlık kısmı. Bu verimlilik olayını daha önce detaylı bir şekilde açıkladık: Güç Kaynağı Satın Alma Rehberi…

Özetini isterseniz verimlilik düşükse 100 Watt vermek için 120 Watt güç harcanması, 600 Watt vermek için 720 Watt çekilmesi gibi durumlar yaşanabiliyor. Sertifikasız ise etiketler de uydurma olabiliyor.

Yüksek Tüketim ve Düşük Tüketim

Çok fazla bileşen varsa, özellikle 2080Ti SLI gibi girişimleriniz ya da 2xXeon işlemci kullanma niyetiniz varsa tüketim artar. Mining sistemlerinde de çok fazla GPU varsa kullanım yüksek olacaktır.

Ancak kaç watt çekerseniz çekin, verimlilik düşük ise bir yandan çöpe elektrik atmış sayılırsınız. Düzgün dönüştürülmeyen, ek bir kayıp var demektir.

Bu tarz kaliteli ve yüksek Watt güç kaynakları özellikle verimlilik anlamında çok iyidirler. Bu yüzden düşük güç tüketirken dahi, dandik güç kaynaklarına göre daha az kayıp vardır.

80 PLUS Platinum sertifikası alan güç kaynağı, %100 yük altında %89, %50 yük altında ise %92 verimliliğin garantisini veriyor. Yani evet, düşük güç tüketirken de verimli. Zira yüzde 20 yük altında da yüzde 90 verimlilik söz konusu.

Uzun Ömür

Bir diğer avantaj da bileşenlerin uzun ömürlü olması, verimlilik yıllar geçtikçe ve PSU eskidikçe düşse bile yine de birden fazla sistemde, birden fazla yükseltmede aynı PSU’yu evladiyelik kullanmaya devam edersiniz.

Japon üretimi kapasitörleri pek düşük Watt güç kaynaklarında kullanmıyorlar.

Yani aslına bakarsanız şahsen bu güç kaynağında 1200W çok abartı fazla. 9900K + RTX 2700 gibi bir kombinasyonda, hatta RTX 2080Ti ile bile ihtiyacımız olmayacak.

Ancak piyasada bu seviyede kaliteli seçenek oldukça az. Ayrıca farklı kanallardan gücü hemen her koşulda stabil verebildiği için, tutup GPU ve CPU hız aşırtma yaparken güvenebiliriz.

Aynı kablonun ucundan, PSU’ya tek noktadan bağlı 2×8 pin GPU güç bağlantısı yapmak ile PSU’da iki farklı noktadan, iki farklı 8 pin güç bağlantısını GPU’ya yapmak arasında da fark var. Bu fark her koşulda farkedilir olmasa da üst seviyede uğraşırken bu detaylar önem kazanıyor. Bu yüzden tercih edilir.

Sonuç Değerlendirme

Estetik ve diğer ASUS ürün leriyle marka bütünlüğü oluşturan, RGB ve OLED ekran ile süslenmiş olmasının ötesinde, gerçekten uzun ömürlü ve güvenilir bir PSU ortaya çıkmış.

Peki eksisi nedir? ASUS temel çalışma için resmi 2 yıllık garantinin ötesinde 10 yıl çalışacağının dünya çapında duyurusunu yaptı ancak bu OLED ekranı kapsamıyor. OLED ekran ve LED’lerin ömrü PSU’nun anahtar bileşenleri kadar uzun olmayabilir. Bu aslında doğal bir durum diyebiliriz. Yabancıların Eye Candy dediği bu süsler olmazsa olmaz özellikler değil ama işlevsel olmaları ve altyapının güçlü olması sayesinde severek kabul ettik.

Thor çok iddialı bir ürün, hatta güç kaynağı piyasasına heyecan getiren bir model. Bu sadece ASUS için değil, köklü güç kaynağı markaları için de güzel bir gelişme ve yenilikçi ürünler görmek bütün bilgisayar tutkunları için heveslendirici. 850 Watt sürümünün ötesinde benzer kalite çıtasında daha düşük Watt değerlerde ancak yine yüksek verimli modeller görmek isteriz.

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]