Anasayfa Haber Yeni Yara Bandı Teknolojisi Geliştirildi

Yeni Yara Bandı Teknolojisi Geliştirildi

Wisconsin Üniversitesi, yaraları hızlı biçimde kapatan yeni bir bandaj geliştirdi.

Zaman zaman hepimiz çeşitli ufak kazalarla karşılaşabiliyoruz. Mutfakta sebze doğrarken, bilgisayar kasasının arkasındaki PCIe yuvalarını açmaya çalışırken, anakartın arka panel kapağını kasaya takarken bir yerlerimizi kesebiliyoruz. Bu kesikler ciddi bir zarara sebep olmasa da, yara kapanana kadar hayat kalitemizin düşmesine sebep olabiliyor.

Wisconsin Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yaraları çabuk iyileştiren bir bandaj sistemi geliştirdiler. Sistem iki parçadan oluşuyor. Bir cihaz, vücudumuzun hareketi aracılığıyla elektrik akımı üretiyor. Sonrasında bağlı olduğu bandaja bu akımı gönderiyor. Tabii bu akım çok küçük değerlerde. Fakat etkisinin bir hayli büyük olduğu söyleniyor.

Araştırmacılar, normalde iyileşmesi 2 hafta süren yaraların bu yeni bandaj sayesinde 3 günde iyileşebildiğini söylüyorlar. Bu bandajın herhangi bir yan etkisi şimdiye kadar görülememiş. Buluşun en dikkat çekici noktası ise maliyeti. Yeni bandajın ve cihazın üretiminin son derece basit olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla fiyatının da standart bir bandajdan çok farklı olmayacağı söyleniyor.