Anasayfa Video BenQ TK800 Ev Sinema Projeksiyonu İncelemesi

BenQ TK800 Ev Sinema Projeksiyonu İncelemesi

Kendi ev sinemanızı kurmak nasıl olur? 4K çözünürlük ve HDR desteği ile gelen DLP projeksiyon cihazının özelliklerine, BenQ TK800 inceleme videomuzda yakından bakıyoruz…

TK800’ün tasarım amacı ev eğlencesi ve özellikle maç keyfi. CinemaMaster Audio+2 ve Football Mode ile doğrudan maç izleyenlere göz kırpıyor. Hem 4K, hem HDR destekli, hem de 3D özelliği var. Fiyatını merak edenler için: BenQ TK800 Projektör Fiyatı… Şimdi haydi tek tek özelliklerine bakalım…

Temel Teknik Özellikler:

 • 4K UHD 3840×2160 Çözünürlük
 • HDR Uyumluluğu
 • RGBW Renk Çarkı
 • 10.000:1 Dinamik Kontrast Oranı
 • 3000 lümen Işık Gücü
 • 1 x 5W Dahili Hoparlör
 • 2 x HDMI (1 x HDCP 2.2) Giriş, 1 x VGA, 1 x Audio 3.5mm
 • 1 x Audio 3.5mm Çıkış, 1 x S/PDIF, 1 x USB-A 1.5A
 • 1 x USB-A Service, 1 x RS232, 1 x 12V Trigger
 • 4000 (normal) 8.000 (Ekonomik) 10.000 (Smart-Eco) saat lamba ömrü
 • Ağırlık 4,2 Kg
 • Atım Oranı; 1,47 – 1,76
 • Boyutlar (WxHxD) 353 x 135 x 272 mm

8.3 milyon piksellik 4K UHD çözünürlüğü, HDR ile standardın çok ötesinde yüksek dinamik aralıkta canlı renkleri ve aydınlık/karanlık kontrolü var. 3000 lümen değerine sahip. Projeksiyon cihazlarında yüksek lümen değerleri, aydınlık odalarda da net görüntü alabilmemizi sağlıyor. 3000 lümen oldukça yüksek bir değer. Doğal olarak BenQ TK800’ü stüdyonun parlak ışıkları altında bile sorunsuz bir şekilde kullanmak mümkün.

Dahası renkleri çok iyi. Yüzde 92 Rec.709 kapsaması kesinlikle çok iyi renk ve parlaklık değerleri demek. Bunu pratikte de rahatça görmek mümkün. 0.47 inç DLP yongası kullanan cihazdaki çözünürlük de tek DMD üzerinden tek hareketle yansıtılıyor. Burada hem yonga, hem renk tekeri çok iyi özellikteler. Zira parlaklık değerleriyle geniş renk gamutunu bir arada sunmak için oldukça iyi olmaları gerekli.

Farklı Native 4K Yonga Çözümleri ve Yöntemler

Texas Instruments 0.66 inçlik yongasında diyagonal kaydırma ile 120 Hz’te 2716×1528 piksellik yonga ile 8.3 milyon piksel elde ediyor. TK800 modelindeki 0.47 inçlik yongasında ise 1920×1080 piksellik yonga alanından dikey ve yatay kaydırma ile 4 yönlü ve 240 Hz’te çalışma ile 4K elde ediyor. 640×480’den 3840×2160’a kadar bütün çözünürlüklerde kullanabilirsiniz.

3D desteği ise 1280×720 120 Hz sıralı kare, 24 Hz 1080p’ye kadar kare paketleme ve tepeden aşağıya tarama modlarında mevcut. Yani özellikle 3D için bir vurgu yok. 1080P 24 Hz sinematik modda olurken 1080i 60 Hz oluyor. 4K projeksiyon pazarında ek olarak eski 1080p 3D filmlerini de izlemek isteyenler için güzel bir özellik. DLP 3D’ler için kendi gözlüklerini kullanmanız gerekiyor; biz incelememizde 3D özelliklerini test etmediğimizi belirtelim.

DMD Nedir? HDR Nedir?

DMD ne demek derseniz Digital Micromirror Device yani dijital mikro ayna aygıtı demek. Bu DLP dediğimiz Digital Light Processing teknolojisi, mikroçip üzerinde ufak aynalar ile ışığı yansıtır. Bu ışık dönen bir renk tekerinin içinden geçer. Sonuçta projeksiyon cihazından dışarı çıkan ve perdeye, duvara yansıyan ışık karşımıza bir görüntü çıkartır. Klasik lambalı projeksiyonlara göre çok uzun bir kullanım ömrü var ve bakım gerektirmiyor.

High Dynamic Range yani yüksek dinamik aralığı da artık televizyon ve monitörlerin yanında projeksiyon cihazlarında da görüyoruz. DCI-P3 ve BT. 2020 uyumlu, projektör için optimize edilmiş HDR10 standardı destekleniyor. Piyasadaki en üst seviye HDR standardı değil ancak en yaygını diyebiliriz. Mecvut HDR içerik miktarı halen az ancak Netflix gibi platformlarda gittikçe artıyor. İleride monitör ya da projeksiyon pazarında asgari standart HDR10 olabilir, bunu zamanla göreceğiz.

Burada da 4K HDR video izlemek için en az 25 Mbps temiz bir internet akışına ihtiyacınız olacağını belirtelim. Elbette kayıtlı görüntüler, Blu-Ray oynatıcılar da seçenekler arasında. Görüntü 4K ya da HDR olmak zorunda da değil, projeksiyon işini farklı çözünürlüklerde de iyi bir şekilde yapıyor. Ancak içerik koruması sorunları olmaması için medya izlerken her bileşende hatta kabloda bile HDCP 2.2 olduğundan emin olmanızda fayda var.

Spor Modları: Futbol ve Basketbol

Peki baştaki maç olayına dönersek, Football Picture Mode ne sunuyor? Bu modda özelikle ten rengi tonları ve futbol sahasındaki ağırlıklı yeşil rengin iyi dengelenmesi ve gerçekçi olması için ayrı ayarlar uygulanıyor. Sport Picture Mode yani spor modu ise ahşap zemin ve basket sahası tarzına uygun bir ayar. Yani futbol haricinde basketbol sevenler de düşünülmüş.

BenQ’nun pazarlama için CinemaMaster Audio+2 dediği teknoloji ise ekolayzır algoritması ve ekstra kaliteli bir hoparlörün birleşimi. Distortion yani seste bozulma olmaması için ses kısmında iyi çalışılmış. 5Watt’lık hoparlörün sesi gerçekten de çok kaliteli, pek çok projeksiyonun yanında da son derece güçlü bir sese sahip. Sesi ek bir cihaz olmadan 10 metrekare alanda oldukça yeterli. Ancak en güçlü hoparlör mü? Değil. Gerçek sinematik deneyim için geniş salon ve açık alanlarda bir de ayrı ses sistemi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kurulum ve Kullanım

Projeksiyonun kurulması ve kullanılmasına gelirsek, oturma odasına son derece rahat bir şekilde kurabilirsiniz. Kısa mesafede kurulum yapılabilir. 3.25 metre mesafeniz varsa, duvara 100 inçlik dev ekran yansıtabilirsiniz. 3.9 metre mesafeden 120 inç bir ekran elde etmek iste tavsiye edilen senaryo. BenQ’nun önerdiği ekran aralığı 120-135 inç arasında.
Ortalayamadığınız durumlarda otomatik düzeltmeler, yamuk yerleştirilmiş projeksiyondan da nispeten düzgün görüntü almanızı sağlayabiliyor. 4.2 kilogram ağırlığında son derece hafif, taşınabilir bir cihaz.

Tasarım açısından da güzel bir cihaz olan TK800, BenQ’nun aydınlık, güneş alan oturma odalarına kurulum için tavsiye ettiği ev sinema sistem projeksiyonu. Özel karanlık oda kurulumları için 3000 lümen tamamen gereksiz, burada HT2550 (W1700) modeli 2200 lümen parlaklık ile yüzde 4 daha fazla Rec.709 renk gamutu sunuyor ve tavsiye ediliyor. Ancak Türkiye’de karanlık oda ve özel kişisel sinema kurulumları oldukça az.

Genel olarak aydınlık ortamda da kullanabileceğiniz, örneğin yazlıkta bahçede sinema keyfi için de kullanabileceğiniz parlak model incelediğimiz TK800 oluyor. Diğer farklar da şu şekilde: W1700 modelinde RGBRGB renk tekeri var, TK800’de ise RGBW renk tekeri mevcut. Her iki modelde de 50 ms civarı giriş gecikmesi var. Konsolda futbol oynayabilirsiniz ancak aşırı rekabetçi online oyunlar için daha iyi hale getirilebilir. İki kişi aynı konsolda oynuyorsa sorun yok.

1.47~1.76 / 1.2x atım ve zoom oranına sahip projeksiyon çift HDMI bağlantısı ile hem TV’niz, hem konsolunuzun ya da bilgisayarınızın bağlı olduğu ana ekranınız olarak son derece kullanışlı. Ancak HDMI 1 portu HDMI 2.0, HDMI 2 portu ise HDMI 1.4a standardında. İki port da HDMI 2.0 olabilirdi. HDR uygulaması, renk ve parlaklık değerleri, görüntü keskinliği gibi bütün kritik noktalarda son derece başarılı ve 33 dBa normal 29 dBa ekonomik kullanım modu ses oranı kendi türüne göre sessiz.

Sonuç Değerlendirme

Sonuç itibariyle görüntü kalitesinden memnun kaldık. İki eksi yönü görüntü modlarını değiştirirken menü geçişlerinin yavaş olması ve online mücadeleci oyunlar için Input Lag değerinin 50 ms civarında olması. Aynı konsolda PES oynayanlar ve keyfi oyun oynayanlar için bu pek de önemli değil, ancak PC bağlayıp CS:Go’da şampiyonluğa yürümek biraz zorlaşıyor. Projeksiyonun buradaki amacı özellikle Casual Gaming tabir edilen genel gündelik oyunculuk ve ağırlıklı olarak spor yayınlarını devasa bir ekranda izlemek.

Dev bir ev sineması kurmak isteyen ancak odayı karanlık oda yapma imkanı olmayanlar TK800’ü tercih edebilirler. Ayırt edici anahtar noktası futbol ve basketbol için özel ayarları ve ek avantajı da 3D desteği oluyor. Üstelik fiyatı bu sınıf ürünler için oldukça iyi. Kendi ev sinemanızı kurmak uzun vadede çok eğlenceli olabilir.