Anasayfa Haber Epic Games, 2018 Yılını Güzel Geçirmiş

Epic Games, 2018 Yılını Güzel Geçirmiş

Epic Games’in 2018 yılında tahmin edilenin çok üstünde gelir elde ettiği ortaya çıktı.

Fortnite’ın yapımcısı Epic’in yaz aylarında her ay 300 – 400 milyon dolar gelir elde ettiği biliniyordu. Fakat son dönemdeki durumu belirsizdi. Bir kaynaktan elde edilen bilgiye göre Epic, 2018 yılında tam 3 milyar dolar kâr elde etmeyi başarmış.

Bu başarının arkasında elbette ki Fortnite’ın başarılı mikro alışveriş sistemi bulunuyor. Oyunu ücretsiz oynamak isteyen oyuncular, para ödemeden yoluna devam edebiliyor. Fakat oyuna eklenen kozmetik ürünleri oyuncuları ciddi bir şekilde cezbediyor.

Oyuncular da bu eşyaları kendi istekleriyle satın alıyorlar. Epic’in para kazandığı tek ürünü elbette ki Fortnite değil. Unreal Engine ve oyun yapımında kullanılan varlıklar, şirketin diğer para kazanma yöntemlerini oluşturuyor.

Eğer iddia doğruysa, Epic’in Activision-Blizzard ve EA gibi dev şirketleri ciddi oranda geride bıraktığı anlamına geliyor. Activision-Blizzard, Eylül ayının sonunda 5,1 milyar dolar gelir elde ettiğini ve 3,8 milyar dolar harcadığını açıklamıştı. Bu da 1,3 milyar dolarlık bir kâr anlamına geliyor.

Electronic Arts’ın da geliri 3,8 milyar dolar, gideri ise 2,5 milyar dolar. Bu durumda Electronic Arts da Activision-Blizzard gibi 1,3 milyar dolar kâr elde etmiş oluyor.

Epic’in bu kadar parayı ne yapacağı ise şimdiden belli. Şirket, Epic Games Store ile Steam’in doğrudan rakibi olmayı hedefliyor.