Anasayfa Haber Samsung, Modüler MicroLED Televizyonunu Sergiledi

Samsung, Modüler MicroLED Televizyonunu Sergiledi

Samsung’un yeni MicroLED panelli televizyonu 75 inç ekran boyuna sahip.

Geliştirilmesi devam eden monitör/televizyon paneli teknolojisi MicroLED, gelecekte OLED ve LCD panellerin yerini alacak gibi görünüyor. MicroLED paneller, piyasadaki OLED ve LCD teknolojilerine göre çok önemli avantajlara sahip. Nanosaniye seviyesindeki tepki süresi, yüksek parlaklık, düşük güç tüketimi ve OLED’deki gibi siyahların gerçekten siyah olarak gösterilebilmesi gibi özellikleri var. Ayrıca OLED’lerdeki ekran yanma problemi de bulunmuyor.

Görüntü panelleri üzerine büyük yatırım yapan Samsung, şimdi de MicroLED panelli yeni televizyonunu sergiledi. 75 inç boyutundaki bu televizyon, 4K çözünürlük sağlıyor. Televizyonun en can alıcı noktası ise modüler olması. Televizyon, Lego’lardan duvar yapar gibi paneller halinde alınıp sonradan birleştirilebiliyor. Bu da televizyonun esnek boyuta ve çözünürlüğe sahip olması anlamına geliyor.

Geleceğin ekran teknolojisi olarak nitelendirebileceğimiz MicroLED’in en büyük sıkıntısı ise üretim zorluğu. MicroLED panellere her bir LED, ayrı ayrı lehimleniyor. Bu da Full HD çözünürlüklü bir ekran için bile 2 milyondan fazla piksel anlamına geliyor. Her bir piksel için de 3 ayrı LED (kırmızı, yeşil ve mavi) yerleştirildiğini de göz önünde bulundurursak, üretim sürecinin ne kadar uğraşlı olduğunu anlayabiliriz.

Samsung, MicroLED televizyonlarının piyasaya ne zaman çıkacağıyla ilgili henüz herhangi bir bilgi vermedi.