Anasayfa Haber Bülten AOC, AGON 3 Serisi Monitörlerini Duyurdu

AOC, AGON 3 Serisi Monitörlerini Duyurdu

AOC, AGON’un üçüncü nesil monitörleri olan kavisli AG273QCG (Nvidia G-SYNC) ve AG273QCX (AMD FreeSync 2 HDR) modellerinin piyasaya çıkışını duyurdu.

AOC, birinci sınıf oyun monitörü ürün grubu AGON’u 2016 yılında piyasaya çıkardı. AG271QX gibi birinci nesil AGON monitörleri ödüller kazanırken, 240 Hz’lik AG251FZ modeli ise espor takımları ve turnuvalarda kendine sağlam bir yer edindi. İkinci nesil AGON monitörleri ise AG352UCG gibi, çeşitli ölçülerdeki (27”-35”) ultra geniş ve kavisli ekranlar ile ürün grubunu genişletti. Şimdi ise üçüncü nesil AGON 3 monitörleri tanıtıldı.

Teknik özellikler

QHD çözünürlüğe sahip (2560×1440) kavisli (1800R) TN panel ile donatılmış 27 inçlik (68.6 cm) AG273QCG, Nvidia G-SYNC destekliyor. 165 Hz’lik daha yüksek bir yenileme oranını ve 1 ms’lik tepki süresi sağlıyor. Desteklenen Nvidia GPU’ların kullanıcıları, monitörün yenileme oranını kırılmayı ve tutukluğu ortadan kaldırmak ve GPU’larının kare hızı ile eşleştirmek için G-SYNC’i etkinleştirebilirler. 400 nitlik yüksek parlaklığı, monitörün parlak bir şekilde aydınlatılmış odalarda bile kullanılabilmesini sağlıyor. DTS’e sahip 2 Watt gücünde iki dahili hoparlör de paketi tamamlıyor.

Öte yandan, 27 inçlik (68.6 cm) HDR (High Dynamic Range- Yüksek Dinamik Aralık) monitörü AG273QCX, benzer biçimde 144 Hz yenileme oranına sahip QHD çözünürlüklü, kavisli (1800R) VA paneli ile donatıldı. 400 nitlik yüksek parlaklığı sayesinde, ekran HDR standardı VESA DisplayHDR 400’ü destekliyor. HDR’ın ton haritalamasından kaynaklanan girdi gecikmesini azaltmak ve hem kırılmayı, hem de tutukluğu ortadan kaldırmak ve Low Framerate Compensation (LFC- Düşük Kare Hızı Telafisi) için AMD FreeSync 2 HDR’a sahip. VA panelinin 3000:1 statik kontrast oranı ve %90 DCI-P3 renk gamı kapsamı, görselleri derin siyahlar ve canlı renkler ile hayata taşıyor, bir yandan da 178°/178° geniş görüntüleme açıları sunuyor. 1 ms’lik tepki süresi ile yüksek yanıt verebilirlik garanti ediliyor. AG273QCX modelindeki 5 Watt gücündeki iki hoparlör de DTS uyumlu.

Tasarım

Artık her iki monitör de, akıcı çoklu monitör kurulumlarını sağlayan, 3 taraftan da çerçevesiz bir panele sahip. Üstelik monitörler çok da ergonomik, ayrıca sağa sola dönme ve eğme seçeneklerinin yanı sıra 110 mm yükseklik ayarı da sunuyorlar. Panelin arkasındaki AGON Game Lights (Oyun Işıkları), 100.000’den fazla renk ile oldukça kişiye özel hale getirilebilir. AGON Oyun Işıkları ayrıca oynanabilirliğe göre değişime de uyarlanabilir.

AG273QCG modelinin kırmızı, şık açılı ayağı ve AG273QCX modelinin gümüş renkli ayağı, masanın üstünde fazla yer kaplamadan sağlam bir şekilde masaya yerleşiyor. Her iki ekrandaki 1800R’lık kavis, sürükleyiciliği artırıyor ve içeriği bir yandan diğerine rahat izletiyor. Önceki AGON monitörlerinin aşina olduğumuz toplanabilir kulaklık askısı şimdi yeniden tasarlandı ve ikiye katlandı, artık iki tarafta da bir tane var.

Kolay kurulum ve sökme için ise (turnuvalar, LAN partileri vs.) ayak, herhangi bir vida olmadan tek tıklamalı bir mekanizma ile monte edilebilir, taşıma kolu da kolayca taşınmasını sağlıyor. AG273QCX’in yeniden tasarlanmış, zarif, kablolu uzaktan kumandası, AOC Game Pad de, çeşitli OSD ayarlarının kolayca yapılabilmesini sağlıyor.

Bu iki AGON 3 ekranı da Gamescom 2019 fuarında duyuruldu. Şimdi de oyuncuların keyfini çıkarmaları için sanal ve fiziksel mağazaların raflarında bulunabilecekler. AOC’nin AG273QCX ve AG273QCG modellerinin, Ocak 2019’da sırasıyla 799 USD ve 909 USD tüketici tarafından tavsiye edilen perakende fiyat üzerinden piyasaya çıkması bekleniyor.