Lumus, Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünü Tanıttı

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Lumus’un artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü, sıradan gözlüklere benziyor.

Yıllar önce duyurulan Google Glass, artırılmış gerçeklik destekli akıllı gözlükler konusunda büyük heyecan yaratmıştı. Ancak zaman içinde şirketin aldığı kararlar neticesinde yalnızca profesyonel kullanıma odaklanmaya başlamıştı.

Lumus da Google Glass gibi, akıllı artırılmış gerçeklik destekli gözlük geliştiren bir şirket. Lumus, CES 2019’da son tüketiciyi hedefleyen yeni gözlüğünü sergiledi. Bir dönem 3D televizyonlarla verilen aktif gözlüklere oldukça benzeyen Lumus gözlüğün yansıtıcıları yan tarafa yerleştirilmiş. Bu şekilde çok da fütüristik olmayan bir görünüm sağlanmış.

Lumus’un gözlüğü, 40 derecelik bir görüş alanına 720p görüntü yansıtabiliyor. Şirketin CEO’su Ari Grobman, bu senenin sonlarına doğru daha küçük bir alana 50 derece yansıtabilen bir mini projeksiyon birimini hazırlayabileceklerini söyledi.

Şirketin son kullanıcıyı hedefleyen bu gözlüğünde, fiyatları akıllı telefonlarla aynı seviyede tutmak istediği de dile getirildi. Ancak bu gözlüğün piyasaya ne zaman çıkacağı ve ne gibi işlevlere sahip olabileceği henüz bilinmiyor.