Ülkenin İnternetini Kesen Hacker Tutuklandı

In Haber by Egemen YıldızLeave a Comment

Liberya’nın tüm internetini devre dışı bırakan İngiliz hacker tutuklandı.

Daniel Kaye isimli İngiliz hacker, 2015 yılında Liberya’nın rakip telefon ve internet sağlayıcısı Lonestar’a siber saldırı düzenlemesi için Cellcom isimli telekom şirketi tarafından kiralandı. Kasım 2016 ile Şubat 2017 tarihleri arasında Lonestar’ın hizmetlerini engelleyen hacker’a bunun için 30.000 sterlin ödeme yapıldı.

İngiliz Ulusal Suç Ajansı, ağlarına DDoS saldırısı yapılan Liberya firmasının milyonlarca dolar zarara uğradığını belirtti. Kasım 2016’da yapılan saldırının etkisiyle Liberya’daki tüm internet bağlantısı kullanım dışı kaldı. Daniel Kaye ise bir ülkenin tüm internet bağlantısını kesen ilk hacker olarak tarihe geçti.

Kaye, güçlü bir virüse sahip botnet oluşturarak internete bağlı binlerce cihazı zombi haline getirdi. Bu bilgisayarlar aracılığıyla da Liberya’da internetin kesilmesine sebep olan çok yüksek internet trafiği oluşturuldu. Bu saldırıdan yüz binlerce internet erişimine sahip cihaz etkinlendi.

30 yaşındaki hacker, saldırıları Güney Kıbrıs’ta yaşadığı evinden düzenledi. Hakkında yakalama kararı çıkartılan Kaye, Şubat 2017’de İngiltere’ye döndüğünde yetkililerce tutuklandı ve mahkemeye çıkarıldı.

Mahkeme, İngiliz hackerın saldırısının dünya çapındaki birçok şirkete de zarar verdiğini belirtti ve siber suçların sınırları aşan etkisine dikkat çekti. İngiltere, Almanya ve Güney Kıbrıs’tan soruşturmacıların birlikte çalışmasıyla Kaye, geçtiğimiz hafta hapis cezasına çarptırıldı.