Anasayfa ESET Tesla Model 3 İçin Ödüllü Hack Yarışması Yapılıyor

Tesla Model 3 İçin Ödüllü Hack Yarışması Yapılıyor

Kazanan ekip, 900.000 dolar ödülün yanı sıra bir Tesla Model 3 otomobilin de sahibi olacak.

Otomobillerin gün geçtikçe daha fazla işlev kazanması, güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Bu konuda öncü olan Tesla’nın otomobilleri, neredeyse tamamen elektronik bileşenler aracılığıyla kontrol ediliyor. Bu da olası siber saldırıların tehlikesini de çok büyük oranda artırıyor.

ESET’in verdiği bilgiye göre, araçlarının güvenliğini düşünen Tesla, Model 3 otomobili için bir hacker yarışması düzenliyor. Bu yarışma, bir otomobil için düzenlenen ilk hacker yarışması olacak.

Hacker’ların, aracın yazılımında bulacakları açıklar için kazanabileceği ödül ise 900.000 dolar olarak belirlenmiş. Yarışma, CanSecWest 2019 güvenlik konferansı dahilinde Pwn2Own yarışması etkinliğe yapılacak. Bu konferans, Mart ayının sonunda Kanada’da gerçekleşecek.

Yarışmadaki en büyük ödül, aracın ağ geçidinde, otomatik pilotunda veya araç kontrol sisteminde, farklı bir sunucuyla iletişime geçen bir kod çalıştırmayı başaranlara verilecek. Bu ödül 250.000 dolar olarak belirlenmiş. Bunu başaran ilk ekibe aynı zamanda Tesla Model 3 otomobil de hediye edilecek.

Tesla, iyi amaçlı hacker’lara 2014’te kapılarını açtı. Araçlarda açık bulup Tesla’yı ilk bilgilendiren araştırmacılar, adını şirketin Güvenlik Araştırmacıları Onur Listesi’ne yazdırmayı başardı.