Anasayfa Etkinlik CES CES 2019 #39 – Creative Sound BlasterX AE-9 Ses Kartı

CES 2019 #39 – Creative Sound BlasterX AE-9 Ses Kartı

Creative Sound BlasterX AE-9 Ses Kartı - CES 2019 #39

Creative Sound BlasterX AE-9 modeli ses kartını bilgisayarının içine takmayı tercih edenler için CES 2019’da tanıtıldı. Özelliklerine baktık…

Creative standında gördüğümüz Sound BlasterX AE-9 modeli, bilgisayara PCI Express x1 yani kısa PCIe portundan takılıyor. Üzerinde kasa içerisindeki parazitlerin, ses yongalarını etkilemesini engellemeye yarayan bir kalkan var.

Ses kartının içerisinde daha önce AE-5 ve AE-5 Pure modellerinde kullanılan Sound Core 3D yongası kullanılıyor. her bir Stereo ses kanalını ayrı ayrı yükselten XAMP’a sahip.

Ses kartının üzerinde çıkartılıp değiştirilebilen OP-AMP’lar mevcut. Bu özellikle ses tutkunlarının tercih ettiği bir özellik. Nadir anakart modelinde gördüğümüz değiştirilebilir OP-AMP’ın bu üst düzey modelde olması doğal.

PCI Express haricinde bir de 6 pin PCIe güç bağlantısı bulunuyor. Bu harici kutuyu ve çıkışları beslemek için kullanılmış.

Beraberinde gelen harici kutu ile kondenser mikrofon gibi harici ek cihazları, kulaklıkları bağlayabiliyoruz. Yüksek güç çıkışı ve ses ayarı da burada yer alıyor. Harici kutu ses kartına mini-HDMI görünümlü bir kablo ile bağlanıyor.

Aslında bu model daha öncekilerden farklı olarak DAC’ı dışarı taşımış oluyor ve daha da güçlendiriyor. Üzerinde 3.5 mm mikrofon, kulaklık yanında çeyrek inçlik büyük ses bağlantısı bulunuyor. Arka kısmında da RCA bağlantıları var.

Önemli bir özelliği TRS ve XLR desteği sunması. Mikrofonlar için 48 volt Phantom Power bağlantısı, özellilkle profesyonel ekipmanlarda önemli.

Sonuç itibariyle yüksek kalitede ses kaydı yapmak isteyen PC kullanıcıları için 2019 model bir ses kartı var karşımızda. Fuarda bizimle paylaşılan temel özellikleri size aktardık ancak ürün çıktığında elbette değişen noktalar olabilir. Technopat Sosyal’de Diğer Donanımlar bölümünde konu açıp siz de ses kartlarıyla ilgili düşünce

 

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]