CES 2019 #40 – Holografik Ekranlar Nasıl Çalışıyor?

In CES, CES 2019, Etkinlik, Video by Ali Güngör2 Comments

Merak ettik ve sorduk, holografik ekranlar nasıl çalışıyor? CES 2019’da gördüğümüz holografik projeksiyon teknolojisinin nasıl çalıştığına sizler için baktık.

Holografik ekranlar sanki havada bir görüntü varmış gibi bir izlenim oluşturuyor. Son derece ilginç bir deneyim, zira çerçeveli ekranlardan farklı olarak büyük boyutta bir holografik ekran kullanıldığında, bilim kurgu filmlerindeki sahneleri hatırlatıyor. Star Wars’da İmparator Palpatine’in projeksiyon ile hologram olarak ortaya çıkıp konuştuğu sahneyi izleyenler hatırlayacaktır.

Peki nasıl oluyor? Bir projeksiyon görüntüyü yansıtıyor, ancak görüntünün havada gibi durması için bir cam kullanılıyor. Cam tamamen şeffaf görünse de değil. İçerisindeki özel tasarım film sayesinde bu cama projeksiyondan yansıtılan görüntüler orada karşımıza çıkıyor. Yüzde 80 geçirgenliğe sahip olan film Shenzen Photonic Crystal Technology tarafından CES’te tanıtılan en ilginç ürünler arasındaydı. İleride sokaklarda durakların, dükkan camlarının hem arkaplanı sergilemesinde, hem de reklam göstermesinde kullanılabilir.