CES 2019 #42 – Gerçek Zamanlı Çeviri Cihazı: Pilot

In CES, CES 2019, Etkinlik, Video by Ali Güngör2 Comments

Otostopçunun Galaksi Rehberi okuyanlar Babel Fish yani Babil balığını hatırlar. İşte Pilot da bu işi yapıyor. Kulağa takıldığında gerçek zamanlı simültane çeviri!

Elbette bu iddiada bulunan pek çok farklı cihaz oldu ancak doğruluk oranları, hızları o kadar da başarılı değildi. Günümüzde ve yakın gelecekte bu alandaki teknoloji hızla ilerliyor. İletişim ihtiyacındaki artış yapay zeka destekli çeviri sistemlerine talep doğuruyor.

Bu günümüzde çevirmen sayısının artışıyla karşılanamayacak bir ihtiyaç haline geldi, zira online olarak devamlı bir akış var. Her ne kadar çevirmenliğin bu yüzden meslek olarak risk altında olduğu söylense de, alternatif bir görüşe yazımızda yer verelim.

Kritik iletişimde halen ve gelecekte insan duygusal zekası önemli rol oynayacak, stratejik görüşmelerde ve resmi işlerde insan çevirmenler çalışacak. Fakat gündelik işlerin çoğunda ML temelli ve sunucudan çalışan otomatik çeviri sistemlerine büyük iş düşecek.

Pilot da kulağa takıldığında az bir gecikme ile, çok bekletmeden çeviri yapmayı başarıyor. Performansı hiç de fena değil ve bu yüzden oldukça heyecan uyandırıcı ürünlerden birisi olarak CES 2019’da dikkatimizi çekti. Las Vegas’taki fuardan diğer videolarımıza da bakmayı unutmayın…

Babil balığı da ne diyenler için: Kitap Molası #1 – Otostopçunun Galaksi Rehberi