Anasayfa Video Dell S2719DGF 155 Hz Oyuncu Monitörü İncelemesi

Dell S2719DGF 155 Hz Oyuncu Monitörü İncelemesi

155 Hz tazeleme hızına sahip Dell S2719DGF 27 inç, 1440p, Freesync destekli oyuncu monitörünü inceliyoruz.

Dell S2719DGF modelinde öne çıkan özellik pek sık görmediğimiz tazeleme hızı: 155 Hz. Günümüzün oyuncu monitörlerinde artık çözünürlükten çok bu hıza bakılıyor, zira ekrana kaç FPS’nin çizilebileceğini sınırlayan bileşenlerden biri de monitör. 60 Hz monitörler 60 FPS’den fazla çizemezken, S2719DGF modeli 155 FPS’yi çizebiliyor.

Monitörün çözünürlüğü ise 1440p dediğimiz 2560×1440 piksel, görüntü oranı 16:9. Peki bu çözünürlük nasıl? 144 Hz ve 1080p çok yaygınken, bu 27 inç monitörde sunulan 155 Hz ve 1440p gerekli mi?

24 inç ve üzeri ekran isteyenler için bu kadar geniş bir yüzeyde 1080p çözünürlük biraz düşük kalıyor. Özellikle 27 inç gibi büyüklüklerde ekrandaki pikselleri seçebilir hale geliyorsunuz ve bu daha yüksek çözünürlüklerdeki kadar iyi gözükmüyor.

4K ise hala çoğu oyuncu için ulaşılabilir değil, 4K çözünürlüğün çok yüksek piksel sayısı bu çözünürlükte akıcı oyun oynatabilmek için hala üst seviye ekran kartlarını gerekli kılıyor. Hal böyle olunca 1440p günümüzde ideal çözünürlük olarak yerini almış durumda.

1440p oyun grafik ayarlarını yükseğe çektiğinizde 4K kadar işlem gücü gerektirmiyor. Ayrıca 1440p 144Hz tazeleme hızında dahi HDMI 2.0 ve DisplayPort 1.2 gibi artık yaygın diyebileceğimiz bağlantı standartlarının maksimum veri aktarım limitlerinin altında kalıyor. Ancak 4K’da 60Hz’in üzerini görmek için HDMI 2.1 desteği şart.

Tasarım

Son zamanlarda gördüğümüz en ince çerçeveli monitörlerden biri olan Dell’in bu modeli Recon-blue olarak da bilinen Dell’e has rengiyle özel bir görünüşe sahip. Monitör ayağının ortasında yuvarlak kablo kanalı kullanışlı.

Beyaz renkteki güç ışığı düşük şiddete sahip ve dikkat çekmeyen bir konumda, gece bilgisayar kullananlar için iyi düşünülmüş.

Arka tarafına baktığımızda monitör ayağı üzerindeki Dell logosunu görmekteyiz.

Panel Detayları

TN yani Twisted Nematic panel tipine sahip bu monitör biraz kısıtlı dikey görüş açısına sahip. Tam karşıdan baktığınızda doğru kontrast ve renkler alabilseniz de bakış açınız hafif yukardan veya aşağıdan olduğunda bu doğruluk bozuluyor. Yatay görüş açısındaki bozulma bu kadar belirgin değil.

350 nit parlaklık, 1000:1 kontrast oranı ve griden griye 1ms tepki süresi panelin diğer özellikleri arasında.

Giriş Gecikmesi Testi

Giriş gecikmesi testimizde Dell ortalama 10.7ms sonucunu verdi bu da çok iyi bir değer. Giriş gecikmesi yani Input Lag ile piksel tepki süresini yani GTG ya da MPRT değerlerini karıştırmamak gerektiğini hatırlatalım.

Monitör 155 Hz ve 1 ms, bu 10.7 ms değeri monitörün iç elektronik aksamının, girdilere tepki verme süresi yani gecikmesi. Özetle piksellerle bir ilgisi yok.

Bağlantılar

Dahili adaptöre sahip olduğu için monitöre bir AC güç kablosuyla güç verebiliyoruz. Kutusundan bir güç kablosu çıktığını belirtelim.

Kutudan ayrıca HDMI ve USB 3.0 A’dan B’ye kablo çıkıyor. Görüntü girişleri arasında 1 adet 2560×1440 60Hz görüntü verebilen HDMI 1.4, bir adet 2560×1440 144hz görüntü verebilen HDMI 2.0 ve son olarak 1 adet 2560×1440 hız aşırtma ile 155Hz’e kadar görüntü verebilen Display Port bulunmakta. Bunu birazdan daha detaylı açıklayacağız.

Monitörün arkasında 2 de ses çıkışı var. Biri HDMI veya DisplayPort’tan aldığınız hoparlörünüze, diğer de kulaklığınıza vermek için kullanabileceğiniz 3.5mm analog çıkışlar.

USB Hub özelliği de mevcut olan monitörü kutudan çıkan USB A’dan B’ye kabloyla bilgisayarınıza bağladığınızda, monitör üzerinde kullanabileceğiniz 4 adet USB 3.0 porta kavuşuyorsunuz. Bu portların 2’si ulaşılması zor yerde olsa da diğer ikisi flash bellek gibi sık eriştiğiniz aygıtları kolayca takıp çıkarabileceğiniz bir konumda. Bunlardan sağda olan portun hızlı şarj özelliği mevcut.

155 Hz’e Kadar Tazeleme Hızı

Panel 155Hz’e kadar tazeleme hızını destekliyor ancak bu hız aşırtma ile mümkün ve sadece DisplayPort üzerinden yapılabiliyor. HDMI 2.0 1440p çözünürlükte maksimum 144Hz desteklemekte.

Hareket Özgürlüğü, Ergonomi

Monitörün belki de en hoşunuza gidecek özelliklerinden biri sunduğu geniş hareket özgürlüğü. Sağa ve sola çevirmek istediğinizde monitör ayağının ortasındaki disk ayaktan bağımsız olarak 45 derece dönebiliyor ve yanınızdaki arkadaşınıza bir şey göstermek istediğinizde monitörünüzle cebelleşmiyorsunuz.

13 cm’e kadar yükseklik ayarı sayesinde monitörün altına kalın roman kitapları veya kutular döşemek zorunda kalmıyorsunuz.

Ve son olarak 90 derece çevirerek monitörü pivot moduna alabiliyorsunuz.

OSD Menüsü

OSD menüsünün metin okunabilirliği ideal değil, font biraz daha kalın olabilirdi. Türkçe dil desteği de bulunmuyor. Bu eksiklerin dışında menünün giriş portlarını seçme, freesync açıp kapama, renk, kontrast, parlaklık ayarı, oyunlara göre ön tanımlı profiller ve özelleştirilebilir kısayollar gibi özellikleri bulunuyor.

Işık Sızması Testi

Monitörün köşelerinden bir ışık sızması söz konusu değil ve TN panel kullanıldığı için IPS Glow fenomeninden etkilenmiyor olması güzel.

Sonuç Değerlendirme

Monitörün görebildiğimiz iki eksi noktası var ve kullanım senaryonuza bağlı olarak bunlardan bazısı eksi bile olmayabilir. İlki TN panel sebebiyle kısıtlı dikey görüş açısı, ikincisi de OSD menüsünün thumbstick yerine tuşlu kontrolü. Tuşlu kontol sistemi thumbstick’e göre yavaş ve hantal kalıyor.

1 ms tepki süresi, 155Hz’e kadar tazeleme hızı ile Dell S2719DGF ideal bir oyuncu monitörü. Bunun yanı sıra medya tüketimine dönük pek çok güzel özelliği var. Monitörünüzün tam karşısında oturuyorsanız ve bilgisayarınızda renklerle ilgili kritik bir iş yapmıyorsanız TN panelin dezavantajını da minimize etmiş oluyorsunuz.

Artı: 155 Hz, renk doğruluğu, ergonomik stand, FreeSync desteği.

Eksi: OSD kontrolleri daha iyi olabilirdi, Gamma daha esnek olabilirdi, karşıtlık IPS kadar derin değil.