Anasayfa Haber Quake 2’ye Path Tracing Efekti Eklendi

Quake 2’ye Path Tracing Efekti Eklendi

Path Tracing, Ray Tracing’den daha gelişmiş bir aydınlatma teknolojisi.

Nvidia’nın RTX serisiyle birlikte desteklemeye başladığı gerçek zamanlı Ray Tracing efektleri, oyunlardaki gerçekçiliği ciddi oranda artıracak. Işığın gerçek hayattaki fiziğini taklit eden bu efekt, şimdilik başlangıç aşamasında olsa da, gelecekte tüm oyunlarda standart haline gelecek.

Path Tracing ise Ray Tracing’in bir sonraki adımı. Daha fazla detay içeriyor ve oyunlarda kullanılması daha kolay. Fakat bu efekti kullanmak için gereken işlem gücü de çok daha yüksek. Fazlasıyla gerçekçi görünen bu efekt, 1997’de piyasaya çıkan Quake 2’ye entegre edildi. Sonuçları, aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Path Tracing efekti, normalde RTX ekran kartlarının Ray Tracing çekirdekleri tarafından işlenemiyor. Bir grup geliştirici bunun üstesinden gelecek bir çözüm üreterek, Quake 2’ye RT çekirdekleri tarafından işlenebilecek Path Tracing efektini entegre ettiler.

Q2VKPT adı verilen bu proje, Ray Tracing efektlerinin tamamının her noktada kullanıldığı ilk proje. Demodaki her ışık gerçek zamanlı olarak hesaplanıyor. Q2VKPT aynı zamanda tüm ışık taşıma işlemlerini birleşik bir yapıda çözen ilk proje. Doğrudan, dağılmış veya yansımış olan tüm ışıklar, tek bir çözüm aracılığıyla hesaplanıp gösteriliyor.

Vulkan API’ın kullanılarak yapıldığı bu demoda, RTX 2080 Ti’ın 2.560x.1.440 çözünürlükte 60 FPS akıcılığına yaklaştığı belirtiliyor. Quake 2 gibi eski bir oyuna yalnızca Path Tracing’in eklenmesi, RTX 2080 Ti’ın 60 FPS’ye ulaşırken zorlanmasına sebep olmuş.

Demoyu indirme sayfasına gitmek için tıklayın.