PCEe 5.0 Standardı, PCIe 4.0 Çıkmadan Hazır Olabilir

In Haber by Ruşen Göbel2 Comments

PCIe 5.0 standardının beklenenden önce hazır olabileceği söyleniyor.

Elektronik cihazlarda ilk defa aynı anda 2 farklı PCIe standardı seçeneği bulunacak gibi görünüyor. PCIe 3.0’ın yıllardır kullanılmasının ardından, PCIe 4.0’a geçiş hazırlığı yapılıyor. AMD’nin bu sene tanıtacağı yeni platformunda, PCIe 4.0 slotları kullanılacak.

PCIe 4.0 slotları, anakartlardaki PCIe yollarının dağılımı konusunda büyük esneklik sağlayacak. Kullanıcılar istediği takdirde slotun bant genişliğini 2 katına çıkarabileceği gibi, istediği takdirde de cihazların ihtiyaç duyduğu PCIe yolu sayısını yarıya indirebilecek. Günümüz grafik kartları 16 yola ihtiyaç duyarken, NVMe SSD’ler de 4 yol kullanıyor.

CES 2019’da Phison isimli bir şirket, PCIe 4.0 destekli SSD’sini sergiledi. 4,1 GB/s okuma ve 4,3 GB/s yazma hızlarına ulaşan SSD, Toshiba’nın BiCS 4 yongalarının kullanılması halinde 4,8 GB/s okuma hızına ulaşabiliyor.

PCIe 5.0 neredeyse hazır

PCIe 5.0 standardının özellikleri ise 0.9 sürümünde, yani geliştirilme ve test sürecinin sonuna geliniyor. 63 GB/s bant genişliği sağlayacak olan bu standart, enerji kullanımı konusunda da iyileştirmeler içeriyor.

Günümüzde tüm anakartlarda bulunan PCIe 3.0 standardı, kullanıcılara ihtiyacından çok daha fazla bant genişliği sağlayabiliyor. Fakat aynı şeyi sunucular için söylemek mümkün değil. Derin öğrenme ve bilimsel simülasyonlar, çok sayıda GPU’nun birbiriyle hızlı iletişimine ihtiyaç duyuyor.

PCIe 5.0 da bu noktada kurtarıcı olacak. Ayrıca PCIe 5.0 destekli depolama birimleri de sunucuların veri okuma ve yazma performanslarını artıracak. Söylenene göre PCIe 5.0 destekli ürünler, bu yılın sonlarına doğru piyasada olacak.