WhatsApp, Mesaj İletim Sayısını Kısıtlıyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Artık WhatsApp üzerinden atılan bir mesaj en fazla 5 kişiye iletilebilecek.

Kullanıcıların WhatsApp’ta asılsız haberler yayması ve spam reklam yapması sebebiyle şirket bazı önlemler alıyor. Alınan karara göre, WhatsApp mesajları en fazla 5 kişi veya gruba iletilebilecek.

WhatsApp’ın bu kararı almasında mesajların uçtan uca şifrelenmesi de rol alıyor. Şirket şifrelenen mesajların kontrolünü yapamıyor. Haliyle spam reklamlar ve yalan haberlerle ilgili daha farklı çözümler üretmesi gerekiyor.

2014’te Facebook tarafından 22 milyar dolar karşılığında satın alınan WhatsApp’ın bugünkü kullanıcı sayısı 1,5 milyar civarında. Bu da mesajlar üzerindeki kontrolün daha da zor olmasına sebep oluyor.

Geçtiğimiz yıl şirket, spam reklam ve yalan bilgiler için, iletilen mesajları “iletildi” olarak işaretlemeye başlamıştı. Beraberinde mesaj iletme için maksimum kullanıcı ve grup sayısını Hindistan hariç tüm dünyada 20 olarak belirlemişti.

Hindistan’da bu olayların daha yaygın olması sebebiyle, burada bir mesaj yalnızca 5 kişiye iletilebiliyordu. Şimdi ise bu 5 iletim sınırı tüm dünyadaki kullanıcılara getirilecek. Bayram kutlama mesajlarını tüm rehberine ileten Türk kullanıcıların bu karardan nasıl etkileneceği de merak konusu.